Saakaszwili nie jest już szefem obwodu odeskiego

Świat
Saakaszwili nie jest już szefem obwodu odeskiego
Polsat News

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili poinformował w poniedziałek, że zdecydował o rezygnacji ze stanowiska gubernatora obwodu odeskiego na Ukrainie. Oskarżył prezydenta Petra Poroszenkę o popieranie klanów korupcyjnych - podała agencja Interfax-Ukraina.

- W tej sytuacji postanowiłem zrezygnować i rozpocząć nowy etap zmagań - powiedział Saakaszwili na briefingu w Odessie. Jak zaznaczył, nie oznacza to, że się poddaje i zapewnił, że będzie kontynuował walkę z korupcją.

 

- Faktycznie, w obwodzie odeskim, prezydent osobiście wspiera dwa klany - oznajmił Saakaszwili, który od swojej nominacji 2015 roku kilkakrotnie zarzucał władzom w Kijowie brak realnego zaangażowania na rzecz reform.

 

Elektroniczne deklaracje majątkowe

 

Oświadczył, cytowany przez Interfax-Ukrainę, że młodzi urzędnicy, którzy pojawili się w ostatnim czasie i zaczęli pracować w nowy sposób, "nie tylko nie otrzymują ochrony, a wręcz są całkowicie bezbronni".

 

Saakaszwili wskazał, że o decyzji przesądziły składane przez urzędników państwowych elektroniczne deklaracje majątkowe, w których wykazywali wielkie dochody, a jednocześnie prosili o pomoc materialną.

 

Zarzuty nadużycia władzy

 

Saakaszwili został mianowany gubernatorem obwodu odeskiego w maju 2015 roku. Przed nominacją prezydent Poroszenko nadał mu ukraińskie obywatelstwo.

 

Natomiast w Gruzji prokuratura generalna postawiła Saakaszwilemu latem 2014 roku zarzuty nadużycia władzy. Dotyczą one m.in. rozpędzenia protestów antyrządowych w 2007 roku. W grudniu 2015 roku Saakaszwili został pozbawiony gruzińskiego obywatelstwa.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie