Niemiecka minister: nie możemy zakazać małżeństw z dziećmi

Świat
Niemiecka minister: nie możemy zakazać małżeństw z dziećmi
Flickr.com/nevil zaveri

- Całkowity zakaz małżeństw z dziećmi ma być może dobre zamiary, ale w indywidualnych przypadkach może też prowadzić do wykluczenia społecznego kobiet - stwierdziła minister ds. integracji Aydan Özoguz z Partii Socjaldemokratycznej.

- Jeśli małżeństwa nie będą uznawane, to kobiety stracą podstawy prawne do zasiłków na dzieci lub spadków, a dla wielu uniemożliwi to nawet powrót do ich ojczyzny – stwierdziła Özoğuz.

 

Wypowiedź minister jest m.in. reakcją na pojawiające się ostatnio w Niemczech informacje, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych tego kraju chce sankcjonować udzielanie przez imamów (islamskich przywódców religijnych i duchownych) ślubów osobom, które nie osiągnęły pełnoletności, karną nawet 1 tys. euro.

 

Obecnie małżeństwo z Niemczech zawierać można osiągnąwszy pełnoletność, a tylko w wyjątkowych przypadkach w wieku lat 16.

 

Rośnie liczba małoletnich małżonków w RFN

 

Ciężko ustalić, ile faktycznie mieszka obecnie w Niemczech osób małoletnich będących już w związkach małżeńskich.

 

W centralnym rejestrze cudzoziemców latem było zarejestrowanych 1475 zamężnych lub żonatych osób małoletnich, z czego 481 było w wieku poniżej 16 lat. 1152 małoletnich małżonków stanowiły dziewczęta.

 

Debata na temat małżeństw małoletnich rozgorzała w Niemczech na skutek napływu uchodźców. Wśród ponad miliona imigrantów, którzy przybyli do RFN w ostatnich latach, wiele dzieci ma już małżonków.

 

politico.eu, polsatnews.pl

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie