Mniej uchodźców z Mosulu niż się spodziewano

Świat
Mniej uchodźców z Mosulu niż się spodziewano
PAP/EPA/GAILAN HAJI
Ofensywa na Mosul

Ofensywa, której celem jest odbicie z rąk Państwa Islamskiego (IS) Mosulu na północy Iraku, wywołała dotąd mniejszą falę uchodźców, niż się spodziewano - podały w poniedziałek źródła amerykańskie. Jednak liczba osób uciekających z miasta może szybko wzrosnąć.

Ofensywa irackich wojsk wspierana m.in. przez lotnictwo koalicji pod wodzą USA rozpoczęła się trzy tygodnie temu. Od tego czasu domy opuściły 33 tys. osób - podał przedstawiciel władz USA podczas telefonicznego briefingu dla mediów.


- To mniej, niż się spodziewaliśmy, ale irackie siły nie dotarły jeszcze do najbardziej zaludnionych stref miasta - powiedział rozmówca cytowany przez AFP.


50 ciężarówek z pomocą dziennie


Mosul został opanowany przez Państwo Islamskie w czerwcu 2014 roku. Mieszka tam w tej chwili co najmniej milion osób. Dokładniejsza liczba mieszkańców jest trudna do oszacowania po ponad dwóch latach rządów IS.


ONZ, irackie władze, organizacje pomocowe i amerykański rząd przygotowały się na ogromną falę uchodźców z miasta w wyniku walk o jego wyzwolenie. Szacowano, że może to być nawet 700 tys. osób. Od wielu tygodni w rejon Mosulu kierowanych jest co najmniej 50 ciężarówek z pomocą humanitarną dziennie.


Obecnie w obozach dla uchodźców z Mosulu przygotowanych jest 80 tys. miejsc. Do połowy grudnia ich liczba powinna sięgnąć 250 tys. - informuje strona amerykańska. Szacuje się, że część uchodźców znajdzie schronienie u swoich bliskich i nie będzie potrzebowała miejsca w obozowiskach. Dotąd tak było w przypadku około połowy osób, które opuściły Mosul z powodu walk.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie