Wspierane przez USA siły syryjskie rozpoczynają operację odbicia bastionu IS

Świat
Wspierane przez USA siły syryjskie rozpoczynają operację odbicia bastionu IS
PAP/EPA/AHMED JALIL

Działania zbrojne mają ruszyć w najbliższych godzinach - poinformowali dowódcy Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) podczas konferencji prasowej. Wspierane przez USA SDF, sojusz kurdyjskich i arabskich ugrupowań zbrojnych, ogłosiły w niedzielę rozpoczęcie operacji mającej na celu odbicie Rakki, bastionu Państwa Islamskiego (IS) w Syrii.

Dowódcy podkreślili jednocześnie, że wsparcie z powietrza zapewni im amerykańskie lotnictwo. Działania zbrojne mają być koordynowane przez specjalnie powstałe centrum dowodzenia.

 

SDF zaapelowało jednocześnie do ludności cywilnej Rakki o unikanie miejsc, w których przebywają oddziały IS.

 

Celem operacji nazwanej "Gniewny Eufrat" jest całkowite oswobodzenie z rąk IS Rakki - dodano.

 

Syria nie godzi się na udział wojsk tureckich

 

Wcześniej w tym tygodniu dowódca amerykańskich sił w Iraku i Syrii oraz koalicji walczącej z IS gen. Stephen Townsend informował, że w skład sił, które będą walczyć o Rakkę, stolicę IS w Syrii, wejdzie syryjska opozycja i kurdyjska milicja YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony).

 

Ze swojej strony SDF podkreśliły, że nie godzą się na udział w ofensywie na Rakkę sił tureckich.

 

Ofensywa iracka w Mosulu

 

Koalicja podkreśla konieczność szybkiego odizolowania Rakki, aby nie dotarli tam dżihadyści z Mosulu na północy Iraku, gdzie trwa ofensywa sił irackich.

 

Od czasu utworzenia na początku 2015 roku SDF przejęły z rąk IS duże połacie terytorium wzdłuż syryjsko-tureckiej granicy i zmusiły tę dżihadystyczną grupę zbrojną do wycofania się na obszar w promieniu 30 km od Rakki.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie