"W ogóle mnie nie obchodzi". Erdogan o krytyce międzynarodowej po aresztowaniach Kurdów

Świat
"W ogóle mnie nie obchodzi". Erdogan o krytyce międzynarodowej po aresztowaniach Kurdów
PAP/EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odpierał w niedzielę krytykę, z jaką spotkały się aresztowania prokurdyjskich deputowanych z Ludowej Partii Demokratycznej (HDP), nazywając tę formację "przedłużonym ramieniem" zakazanej Kurdyjskiej Partii Pracy (PKK).

Przemawiając w Stambule Erdogan powiedział, że krytyka z zagranicy jest mu obojętna. - W ogóle mnie nie obchodzi, czy nazywają mnie dyktatorem, czy coś w tym rodzaju. Wpada to w jedno ucho i wylatuje drugim. Ważne jest to, co mówi mój naród - oświadczył.

 

Nawiązując do aresztowań deputowanych z HDP powiedział, że "nikt nie stoi w Turcji ponad prawem". - Jeśli ktoś zachowuje się nie jak deputowany, lecz jak terrorysta, to będzie traktowany jak terrorysta - mówił.

 

Unii Europejskiej turecki prezydent ponownie zarzucił udzielanie schronienia zwolennikom PKK, choć także w UE to ugrupowanie jest wpisane na listę organizacji terrorystycznych.

 

Aresztowania opozycjonistów

 

W piątek formalnie aresztowano m.in. dwoje współprzewodniczących HDP, która jest drugą co do wielkości siłą opozycyjną w tureckim parlamencie. W nocy z czwartku na piątek turecka policja przeprowadziła obławy na domy liderów i deputowanych tego ugrupowania. Zostali zatrzymani w ramach śledztwa dotyczącego rzekomych powiązań HDP z PKK.

 

Premier Turcji Binali Yildirim oskarżył w niedzielę HDP o finansowanie terroryzmu.

 

W reakcji na aresztowania HDP ogłosiła w niedzielę "wstrzymanie działalności legislacyjnej" w tureckim parlamencie, ostrzegając przed dyktaturą w Turcji.

 

Robocze śniadanie z tureckim ministrem

 

Minister sprawiedliwości Turcji Bekir Bozdag poinformował w zeszłym miesiącu, że po udaremnionej próbie puczu z lipca br. ze względu na podejrzenia o powiązania z ruchem Fethullaha Gulena, który jest oskarżany przez władze Turcji o zorganizowanie nieudanego wojskowego zamachu stanu, zawieszono w obowiązkach lub zwolniono ponad 100 tys. urzędników, nauczycieli, sędziów, prokuratorów.

 

Formalnie aresztowano 35 tys. osób, a postępowania sądowe wszczęto już wobec 82 tys. 26 tys. spośród tych, wobec których toczy sięśledztwo, zostało zwolnionych z aresztu, lecz jest objętych nadzorem sądowym. Te bezprecedensowe czystki wywołują krytykę Zachodu.

 

Agencja dpa informuje, że turecki minister ds. Unii Europejskiej Omer Celik zaprosił na poniedziałek ambasadorów państw UE w Ankarze na robocze śniadanie, podczas którego zamierza naświetlić "najnowszy rozwój wydarzeń" w Turcji.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie