Tysiące lodowych kul na plaży. Niesamowite zjawisko w Rosji

Świat
Tysiące lodowych kul na plaży. Niesamowite zjawisko w Rosji
Twitter

W zatoce rzeki Ob w azjatyckiej części Rosji na plaży pojawiło się niecodzienne zjawisko – całe pole lodowo-śnieżnych kul. Najmniejsze są wielkości piłki tenisowej, a największe mają prawie metrową średnicę. Naukowcy wyjaśniają jednak, że zjawisko jest jak najbardziej naturalne.

Mieszkańcy wsi Nyda nad Morzem Karskim przyznają, że nigdy nie widzieli czegoś takiego. Kule lodowe pojawiły się tam około półtora tygodnia temu i momentalnie stały się nie lada atrakcją. Miejscowi i turyści bardzo chętnie fotografują się na ich tle, a później chwalą się zdjęciami na portalach społecznościowych.

 

Zaskoczeni mieszkańcy

 

Nikt nie wiedział, w jaki sposób mogły powstać idealnie wypolerowane kule.

 

- Wszyscy byliśmy bardzo zaskoczeni. Wielu ludzi uwierzyło dopiero, gdy zobaczyło to zjawisko na własne oczy. To nigdy wcześniej się nie zdarzyło - relacjonowała jedna z mieszkanek, Jekaterina Czernich.

 

 

Z lodu, śniegu i mokrego piasku

 

Na drodze obserwacji, mieszkańcy doszli w końcu do tego, w jaki sposób tworzą się "śnieżki". Ich odkrycie potwierdził przedstawiciel Instytutu Badań Arktycznych i Antarktycznych (AARI). Okazało się, że kule powstawały wskutek zalewania przez fale zamarzniętej plaży, a następnie cofania się wody. Z lodu, śniegu i mokrego piasku, formowały się kule.

 

- To rzadki naturalny fenomen - wyjaśnił Siergiej Lisenkow z AARI. - Jako pierwsze zlepiają się okruchy lodu, które obmywa woda. Potem połączenie działania wiatru, kształtu linii brzegowej oraz temperatury, mogą prowadzić do powstania takich kul - dodał.

 

Podobne zjawisko zanotowano na brzegu jeziora Michigan w 2014 roku.

 

 

siberiantimes.com

zdr/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie