Ruszyła ofensywa "Gniewny Eufrat". Cel: zdobyć "stolicę" państwa Islamskiego

Świat
Ruszyła ofensywa "Gniewny Eufrat". Cel: zdobyć "stolicę" państwa Islamskiego
PAP/EPA/SEDAT SUNA

Wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), sojusz kurdyjskich i arabskich ugrupowań zbrojnych, rozpoczęły w niedzielę operację "Gniewny Eufrat" - ofensywę mającą na celu odbicie Ar-Rakki, bastionu Państwa Islamskiego (IS) w Syrii.

O rozpoczęciu ofensywy SDY poinformowały w oświadczeniu wydanym w miejscowości Ajn Isa w muhafazie Rakka.

 

Doszło już do pierwszych starć z dżihadystami w rejonie na północ od Rakki, kontrolowanej przez IS od początku 2014 roku. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informuje, że SDF zajęły sześć wiosek i farm w pobliżu Rakki.

 

Syryjskie Siły Samoobrony, zdominowane przez kurdyjską milicję YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony), ostrzegają Turcję, by nie ingerowała w tę operację.

 

Agencja Associated Press podkreśla, że USA uważają YPG za najbardziej skuteczną siłę w walce z Państwem Islamskim, natomiast Turcja uważa tę kurdyjską milicję za ugrupowanie terrorystyczne. Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiadał, że nie zgodzi się, by Kurdowie odgrywali rolę w wyzwalaniu Rakki. Turecki resort obrony sugerował, że alternatywą dla YPG mogą być siły wspierane przez Turcję.

 

W niedzielę doszło w Ankarze do spotkania szefa sztabu generalnego tureckich sił zbrojnych Hulusiego Akara z szefem połączonych sztabów sił USA Josephem Dunfordem. Wojsko tureckie poinformowało w krótkim komunikacie, że omawiano wspólną strategię w walce z Państwem Islamskim w Iraku i Syrii. Dodano, nie podając szczegółów, że Akar i Dunford rozmawiali też o działaniach YPG w Syrii i w Iraku.

 

Stany Zjednoczone wspierają z powietrza ofensywę na Rakkę. Pomocą mają też służyć brytyjskie samoloty zwiadowcze.

 

SDF zaapelowały do ludności cywilnej Rakki o unikanie miejsc, w których przebywają oddziały IS.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie