Odkurzacz "jadący" z prędkością 150 km/godz. "Państwo w Państwie" przetestowało policyjną "Iskrę" do mierzenia prędkości

Polska
Odkurzacz "jadący" z prędkością 150 km/godz. "Państwo w Państwie" przetestowało policyjną "Iskrę" do mierzenia prędkości
Polsat News

Popularne "suszarki" niejednego kierowcę przyprawiły o ból głowy. Używane przez policję "Iskry" mogą błędnie wskazywać mierzoną prędkość, a funkcjonariusze często nie są prawidłowo przeszkoleni. Testy w studiu programu „Państwo w Państwie” wykazały że urządzenie może mocno mylić się w swoich pomiarach. Czy wyrok, jaki właśnie zapadł, uruchomi lawinę kolejnych? O tym była mowa w programie.

Jak przetestowali w studiu dziennikarze programu, gdy skierowano urządzenie na stojący samochód z włączonym silnikiem pokazywało prędkość  najpierw 49 kilometrów na godzinę potem 63 kilometry na godzinę. Co więcej włączony w studiu stojący odkurzacz „jechał” z prędkością 153 kilometrów na godzinę.


 - To jest smutne, gdy pokazujemy, że stojący samochód „jedzie”. Jednak przez to urządzenie ludzie tracą prawo jazdy. Nie powinno być ono używane przez policje na polskich drogach. No chyba , że do zabawy. Ale policja nie kupiła ich jako zabawki - powiedział Emil Rau, ekspert tropiący absurdy związane z pomiarem prędkości na polskich drogach. 


Daniel Gaweł został zatrzymany przez patrol drogówki. Policjanci "Iskrą" zmierzyli jego prędkość. Ich zdaniem jechał 95 km/h, jednak pan Daniel dobrze zna te okolicę i zawsze jedzie tu ok. 40 km/h. Funkcjonariusze na trzy miesiące odebrali mu prawo jazdy. Sprawa trafiła do sądu, bo mężczyzna nie przyjął 500 zł mandatu.

 

- Policjant powiedział, że w sądzie w Raciborzu jeszcze żaden kierowca nie wygrał z policją - wspomina pan Daniel.

 

Mierzyli pod linią wysokiego napięcia

 

Sąd pana Daniela uniewinnił. Stwierdził, że nie ma żadnego dowodu na to, że przekroczył prędkość, a Iskry nie posiadają żadnej rejestracji pomiaru.

 

- Nie można tego w ogóle sprawdzić. My nie mamy żadnej możliwości powiedzieć "Sprawdzam. Pokażcie obraz, film, zdjęcie, wydruk - zauważa Artur Mezglewski ze Stowarzyszenia "Prawo na drodze".

 

Są, więc tylko zeznania policjantów, którzy mierzyli prędkość pod liniami wysokiego napięcia.

 

- To jest zabronione. Zgodnie z instrukcją obsługi, każde takie linie energetyczne oddziałują bezpośrednio na urządzenie - podkreśla pan Daniel.

 

Jest to jeden z pierwszych takich wyroków dotyczących pomiarów Iskrą, który może uruchomić lawinę. Okazuje się, że policjanci nie są odpowiednio przeszkoleni, co do obsługi tego urządzenia. Jest to stary sprzęt sprowadzony 10 lat temu z Rosji.

 

Pan płaci, pani płaci…

 

- Mam informację, że policja nadal przyjeżdża w to miejsce i nadal pod tymi liniami energetycznymi dokonuje pomiarów prędkości i rabuje kierowców - mówi pan Daniel.

 

Mężczyzna chce ubiegać się o odszkodowanie. Policja ze starostwem przerzucają się winą Jedno jest pewne. Ostatecznie zapłaci Skarb Państwa, czyli my wszyscy.
 
Program " Państwo w Państwie" można obejrzeć tutaj.

 

polsatnews.pl
 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie