Najstarszy miał 121, najmłodszy tylko 111 lat. 400 samochodów na trasie "Bonhams Veteran Car Run"

Kultura
Najstarszy miał 121, najmłodszy tylko 111 lat. 400 samochodów na trasie "Bonhams Veteran Car Run"
PAP/EPA/HANNAH MCKAY

Ponad 400 samochodów wyprodukowanych przed 1905 rokiem przejechało w niedzielę 95-kilometrową trasę między Londynem a Brighton. Rajd starych automobili do Brighton - "Bonhams Veteran Car Run" - ma już 120-letnią historię.

Niezwykłe dla dzisiejszych przyzwyczajeń samochody przypominające powozy, niektóre nawet z silnikami parowymi, wyruszyły z obrzeży Hyde Parku, przejeżdżając przez Londyn i dalej do szacownego kurortu nad morzem. Dla samochodów tego typu jest to jedna z najdłuższych tras.

 

 

Rajd Bonhamsa odbywa się tradycyjnie w pierwszą niedzielę listopada. Pierwszy, nazwany "wyścigiem emancypacyjnym", odbył się w 1896 roku; zorganizowano go z okazji oficjalnego zezwolenia na zwiększenie szybkości pojazdów z 4 do 14 mil na godzinę.

 

Pieszy gwarantem bezpieczeństwa

 

Tzw. Ustawa o czerwonej fladze zniosła też wymóg, wprowadzony w 1865 roku i przestrzegany aż do roku 1878, żeby samochód był poprzedzany... przez pieszego z czerwoną chorągiewką, a w nocy - latarnią, żeby ostrzegać innych uczestników ruchu drogowego.

Najstarszym automobilem na starcie był Peugeot z 1895 roku (na zdj.), a kilka najmłodszych liczyło sobie 111 lat.

 

 

 

Wśród tegorocznych uczestników rajdu znaleźli się m.in. specjaliści Formuły 1 - brytyjski inżynier Ross Brawn i Irlandczyk Nick Mason - oraz Eddie Jordan, perkusista zespołu Pink Floyd.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie