Konie malują, by mieć na remont stajni

Kultura
Konie malują, by mieć na remont stajni
Polsat News
Koń Lakuś prezentuje namalowany przez siebie obraz

Konie malują paszczowo. Nietoksyczną farbę nanoszą za pośrednictwem marchewek ułożonych na płótnie. Pieniądze ze sprzedaży powstałych w ten sposób dzieł przeznaczone zostaną na remont dachu stajni azylu prowadzonego przez Fundację Centaurus w Szczedrzykowicach pod Legnicą. Potrzeba na to 85 tys. zł.

Utrzymanie kilkuset koni i kopytnych to nie lada sztuka, tym bardziej że większość  z nich jest już schorowana i w podeszłym wieku. Opiekująca się nimi Fundacja Centaurus w ośrodku w Szczedrzykowicach pod Legnicą postawiła więc na sztukę - upust swoim artystycznym zapędom dają zwierzęta. 

 

"To są konie stare, wymagają więcej ciepła"


- Tego typu dzieła osiągały na świecie zawrotne ceny - mówi reporter Polsat News Maciej Stopczyk. Opiekunowie koni z azylu w Szczedrzykowicach nie oczekują jednak zbyt wiele, liczą jednak, że uda się uzbierać 85 tys. zł, które potrzebne są do przeprowadzenia gruntownego remontu stajni, w której mieszkają konie. - To są konie stare i wymagają więcej ciepła niż konie młodsze, zdrowsze - mówi Weronika Nieborak z fundacji Centaurus.


Opiekunka koni wyjaśnia technikę malarską stosowaną przez konie. - Szykujemy płótno dla "artysty" konia, rozkładamy farbki plakatówki - upewniliśmy się wcześniej u weterynarza, że są odpowiednie i mu nie zaszkodzą - zachęcamy go do malowania marchewkami, które nakładamy na każdy "kleksik" z farbą - mówił Weronika Nieborak.

 

Minimalizm abstrakcyjny Wiesia


Przed kamerami Polsat News swój talent zaprezentował Lakuś. - Odkryliśmy, że jest wielkim pasjonatem malarstwa - twierdzi Nieborak.


- Lakuś to wschodząca gwiazda malarstwa, może jeszcze niedoceniona, ale z dobrymi perspektywami - dodaje obserwujący powstawanie dzieła Maciej Stopczyk.


Poza Lakusiem talent malarski posiada także jeden z osiołków z azylu, Wiesio. - Przedstawia minimalizm abstrakcyjny - dodała Nieborak.


Obrazy malowane przez Lakusia i Wiesia można kupić za pośrednictwem strony internetowej fundacji Centaurus.

 

Polsat News

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze