Wiceszef MSWiA: w 2017 i 2019 r. podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników

Polska
Wiceszef MSWiA: w 2017 i 2019 r. podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników
Polsat News

W 2017 r. i w 2019 r. przewidziano podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych służb mundurowych podległych MSWiA; w sumie będzie to ponad 600 zł na jeden etat - mówił w Sejmie wiceminister SWiA Jarosław Zieliński. Zaznaczył, że to element programu modernizacyjnego na lata 2017-2020.

Wiceminister odpowiadał w Sejmie na pytania posłów PiS dotyczące m.in. modernizacji służb mundurowych. Posłowie pytali, czy planowane są podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych oraz m.in. inwestycje w posterunki.


Zieliński przypomniał, że Rada Ministrów przyjęła już projekt ustawy dot. programu modernizacji służb podległych MSWiA (Policji, BOR, SG i PSP) na lata 2017 - 2020. - Dotyczy on inwestycji i remontów, zakupu niezbędnego sprzętu, uposażenia oraz podwyżki wynagrodzeń dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych - powiedział.


Jak sprecyzował, pierwsza podwyżka zaplanowana została od 1 stycznia 2017 r. - o 253 zł; druga w 2019 r. - Razem to będzie ponad 600 zł na etat - mówił wiceminister.


"Zakładamy, że funkcjonariusze działają zgodnie z prawem"


Poinformował także, że w ramach programu modernizacyjnego zaplanowano m.in. inwestycje w obiekty policyjne - ich budowę lub remonty; a także zakup sprzętu - śmigłowców, samochodów oznakowanych, nieoznakowanych, przeznaczonych do poruszania się w terenie trudnodostępnym oraz uzbrojenia. - Co i ile będziemy kupować zależy od ostatecznego wyglądu ustawy i budżetów na poszczególne lata - dodał wiceminister.


Posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz (PiS) dopytywała wiceministra, czy resort planuje też wyposażyć policjantów w sprzęt umożliwiający nagrywanie przebiegu akcji; tak, by - jak mówiła - nie było wątpliwości czy nie przekroczyli uprawnień.


- Zakładamy, że funkcjonariusze działają zgodnie z prawem i w granicach prawa - mówił Zieliński. Zastrzegł równocześnie, że każdy przypadek budzący wątpliwości jest wyjaśniany. Przyznał, że w kontekście ustawy modernizacyjnej rozważane jest także wyposażenie funkcjonariuszy w tego typu sprzęt.


Modernizacja służb mundurowych


Jak już wcześniej informował resort program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020 będzie składał się z trzech komponentów: inwestycje budowlane, zakup nowoczesnego sprzętu i podwyżki płac.


Pieniądze na inwestycje budowlane mają zostać przeznaczone m.in. na powstanie nowych posterunków policji, przebudowę i remont komisariatów i komend policji czy obiektów PSP, SG i BOR.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie