Turcja: liderzy prokurdyjskiej partii aresztowani

Świat
Turcja: liderzy prokurdyjskiej partii aresztowani
PAP/EPA/Sedat Suna
Selahattin Demirtas i Figen Yuksekdag

Turecka policja aresztowała przywódców prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP), Selahattina Demirtasa i Figen Yuksekdag - poinformowała w nocy z czwartku na piątek agencja prasowa Anatolia.

Według tureckiej agencji polityków zatrzymano w związku dochodzeniem dotyczącym terroryzmu.

 

Demirtas został aresztowany w mieście Diyarbakir na południowym wschodzie kraju, natomiast Yuksekdag w Ankarze. Według źródeł partyjnych oprócz nich policja aresztowała siedmiu innych deputowanych HDP, a także przeszukała siedzibę tej partii w Anakarze.

 

Prokurdyjska Ludowa Partia Demokratyczna jest trzecią siłą w tureckim parlamencie. W maju parlament przyjął tymczasową nowelizację konstytucji, która pozbawiła immunitetu 138 parlamentarzystów, głównie deputowanych HDP.

 

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), której jest założycielem, oskarżają lewicową HDP o to, że jest polityczną odnogą Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Władze Turcji, UE i USA uznają PKK za organizację terrorystyczną. HDP podkreśla, że sprzeciwia się przemocy i chce pokojowego rozwiązania konfliktu kurdyjskiego.

 

PAP

 

 

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie