Turcja: krytyka UE ws. zatrzymania deputowanych – niedopuszczalna

Świat
Turcja: krytyka UE ws. zatrzymania deputowanych – niedopuszczalna
PAP/EPA/TUMAY BERKIN

Tureckie ministerstwo spraw zagranicznych oskarżyło w piątek kraje Unii Europejskiej o wspieranie kurdyjskich bojowników z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Resort uznał za "niedopuszczalne" słowa krytyki ze strony UE ws. zatrzymania prokurdyjskich posłów.

- Większość krajów UE udziela silnego poparcia PKK. Nie będziemy przyjmować od nich lekcji w sprawie praworządności - powiedział dziennikarzom szef dyplomacji Mevlut Cavusoglu.

 

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherni i komisarz ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn oświadczyli wcześniej, że UE jest poważnie zaniepokojona aresztowaniem deputowanych kurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) w Turcji. Mogherini poinformowała, że zwołała spotkanie ambasadorów państw UE w Ankarze.


Według obojga komisarzy ostatnie wydarzenia w Turcji są zagrożeniem dla demokracji parlamentarnej i zaostrzają napięcia na południu kraju.


Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział, że poprzez swoje działania tureckie władze "nie tylko oddalają Turcję od demokracji, ale odwracają się od zasad, wartości i norm, które są podstawą relacji UE-Turcja".


Śledztwo ws. "propagandy terrorystycznej"


W nocy z czwartku na piątek turecka policja przeprowadziła obławy na domy liderów i deputowanych HDP, która jest drugą co do wielkości siłą opozycyjną w tureckim parlamencie. Według rządu deputowani odmówili składania zeznań w związku ze śledztwem w sprawie "propagandy terrorystycznej".


W piątek formalnie aresztowano pięciu spośród 12 zatrzymanych deputowanych. Wśród nich jest dwoje współprzewodniczących tej partii - Selahattin Demirtas i Figen Yuksekdag.


Sądy zdecydowały o wypuszczeniu na wolność trzech innych deputowanych; mają być oni jednak objęci kontrolą sądową.


W maju parlament przyjął tymczasową nowelizację konstytucji, która pozbawiła immunitetu 138 parlamentarzystów, głównie deputowanych HDP.


Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), której jest założycielem, oskarżają lewicową HDP o to, że jest polityczną odnogą PKK. Władze Turcji, UE i USA uznają PKK za organizację terrorystyczną. HDP podkreśla, że sprzeciwia się przemocy i chce pokojowego rozwiązania konfliktu kurdyjskiego.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie