Skarga Województwa Wielkopolskiego dot. uchwały ws. stosowania wyroków TK – oddalona

Polska
Skarga Województwa Wielkopolskiego dot. uchwały ws. stosowania wyroków TK – oddalona
Polsat News

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę Województwa Wielkopolskiego na rozstrzygnięcie wojewody dotyczące przyjętej przez sejmik uchwały ws. stosowania się organów województwa do wszystkich wyroków Trybunału Konstytucyjnego, także tych nieopublikowanych przez rząd.

Rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Anna Parzyńska-Paschke podkreśliła, że "jak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku, wyrażone w uchwale Sejmiku stanowisko przybrało formę manifestującą w sposób jednoznaczny sprzeciw wobec stosowania prawa, co zdaniem Sądu wykracza poza kompetencje Sejmiku jako organu stanowiącego województwa".


"Jednakże, mając na uwadze opublikowanie w tym czasie przez Rząd RP 21 wyroków Trybunału Konstytucyjnego, wydanych po 9 marca 2016 r., mimo oddalenia skargi Sejmiku, Marszałek Województwa Wielkopolskiego nie znajduje podstaw do poczucia porażki, wręcz przeciwnie. Uznaje, że stanowisko Sejmiku w części odniosło oczekiwany skutek" - dodała.


Parzyńska-Paschke powiedziała również, że podjęcie decyzji o ewentualnej skardze kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego nastąpi po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku.


"Pokazuje nastawienie do przestrzegania konstytucji"


Pod koniec maja Sejmik Województwa Wielkopolskiego przyjął stanowisko ws. stosowania się do wszystkich orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, także tych, które nie zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw i Dzienniku Urzędowym "Monitor Polski".


W lipcu natomiast wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wydał rozstrzygnięcie nadzorcze w tej sprawie, stwierdzając nieważność majowej uchwały ws. TK. Jak tłumaczył, w jego opinii Sejmik Województwa Wielkopolskiego nie miał kompetencji, by podjąć taką uchwałę.
O skierowaniu sprawy do zbadania przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zdecydowali na sesji wielkopolscy radni, którzy nie zgadzali się z decyzją wojewody.


- Sejmik, wespół z zarządem i marszałkiem, wyraził deklarację w sprawie TK. Wojewoda reprezentujący rząd ocenił ją i ją uchylił - to pokazuje społeczeństwu, jakie jest nastawienie do przestrzegania konstytucji i respektowania podziału zadań w państwie - tłumaczył w lipcu marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze