Sejm oddał hołd Andrzejowi Wajdzie. Prezes PiS wyszedł z sali

Polska
Sejm oddał hołd Andrzejowi Wajdzie. Prezes PiS wyszedł z sali
PAP/Marcin Obara

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, wspominając postać Andrzeja Wajdy, czci jego pamięć i oddaje mu hołd za jego ogromne zasługi dla historii kina i teatru oraz artystyczny kunszt na przestrzeni lat" - brzmi uchwała przyjęta przez aklamację w piątek przez posłów. Chwilę przed tym, gdy miała być odczytana, Jarosław Kaczyński wstał i wyszedł z sali obrad. Wrócił zaraz po głosowaniu.

Andrzej Wajda - napisano w sejmowej uchwale - był inspiratorem i symbolem polskiej szkoły filmowej, a przy tym twórcą ponadczasowym i docenianym na całym świecie.

 

- Stworzone przez niego obrazy - między innymi "Kanał", "Popiół i diament", "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza", "Katyń", "Popioły", "Ziemia obiecana", na stałe zapisały się w historii polskiego i światowego kina. Dzięki jego obrazom świat mógł poznać lepiej i zrozumieć zawiłości polskiej historii - napisali posłowie.

 

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, wspominając postać Andrzej Wajdy, czci jego pamięć i oddaje mu hołd za jego ogromne zasługi dla historii kina i teatru oraz artystyczny kunszt na przestrzeni lat" - głosi uchwała.

 

Andrzej Wajda - jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, laureat honorowego Oscara amerykańskiej Akademii Filmowej z 2000 roku za osiągnięcia życia i wkład w rozwój światowej kinematografii - zmarł 9 października w Warszawie. Miał 90 lat.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie