RPO: szlachectwo zobowiązuje. Wierzę, że Polska wypełni zalecenia Komitetu Praw Człowieka ONZ

Polska
RPO: szlachectwo zobowiązuje. Wierzę, że Polska wypełni zalecenia Komitetu Praw Człowieka ONZ
Polsat News

- Uważam że Polska jako państwo członkowskie ONZ, państwo które jest związane umowami międzynarodowymi dotyczącymi prawa człowieka, z których najważniejszy jest Międzynarodowy Pakt Praw Osobistych i Politycznych powinien zrobić wszystko, co w mocy, aby te zalecenia wykonać. - powiedział Rzecznik Praw Człowieka Adam Bodnar.

 -  Głęboko wierzę w to, że Polska respektuje przyjęte zobowiązania międzynarodowe i wypełni rekomendacje wynikające z raportu - powiedział Bondar na konferencji prasowej w Bydgoszczy.


Rzecznik podkreślił, że Polska jeżeli chce być uznawana za państwo, które wypełnia swoje zobowiązania to powinna wziąć rekomendacje pod uwagę i podjąć działania legislacyjne i praktyczne. - To jest trochę na zasadzie, że „szlachectwo zobowiązuje" - dodał.


- Dla mnie jest to też bardzo poważne narzędzie, aby w kolejnych wystąpieniach generalnych, kolejnych wnioskach, być może do Trybunału Konstytucyjnego, wystąpieniach sądowych powoływać się, że pewne zagadnienia nie jest tylko i wyłącznie moją opinią, tej czy innej organizacji pozarządowej, ale to jest zalecenie, które wynika z rekomendacji niezwykle szanowanego ciała międzynarodowego - mówił.


"Wcześniej nie było zastrzeżeń dotyczących niezależności sądów"


RPO zwrócił uwagę, że obecny raport w porównaniu z raportem sprzed kilku lat obrazuje pogorszenie w Polsce standardów w zakresie praw człowieka.


Zaznaczył, że w poprzednim raporcie były takie kwestie, jak: więzienia CIA, problemy z wykonywaniem ustawy antyaborcyjnej, problemy z ustawą dyskryminacyjną, przemocą domową, problemy z aresztami.


- To wszystko w obecnym raporcie w dużej mierze się powtarza, a do tego dochodzą elementy systemowe, które świadczą o tym, jak funkcjonuje nasz system ochrony praw i wolności jednostki, jak funkcjonują poszczególne sądy. Wcześniej nie było zastrzeżeń dotyczących niezależności sądów, zastrzeżeń dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. Nasz TK był uznawany był za wzór dla państw Europy środkowo-wschodniej - podkreślił RPO.


Dodał, że obecnie "jest cały paragraf na temat tego, że zagrożona jest niezależność TK i niezawisłość sędziów, że Polacy mogą stracić jeden z najważniejszych organów, który służy ochronie praw i wolności".


Komitet ONZ zaniepokojony sytuacją w Polsce


Zdaniem Bodnara raport Komitetu Prawa Człowieka ONZ to "spojrzenie przez społeczność międzynarodową jak ocenia sytuację w Polsce, respektowanie praw wolności i wolności jednostki i jakie mamy główne problemy, a jest ich sporo".


Komitet Praw Człowieka ONZ w tzw. końcowych obserwacjach, wyraził zaniepokojenie m.in. kwestiami niezależności Trybunału Konstytucyjnego, sądów i mediów publicznych, spraw wynikających z ustaw o planowaniu rodziny i warunkach przerywania ciąży, o równym taktowaniu czy ustawy antyterrorystycznej.


Znalazły się też uwagi dotyczące proponowanej nowelizacji Kodeksu karnego w sprawie odpowiedzialności za mówienie o "polskich obozach śmierci", postępowań w sprawach nieletnich, stosowania aresztu tymczasowego, wprowadzenia gwarancji ścigania tortur.


Komitet Praw Człowieka ONZ monitoruje realizację Międzynarodowego Paktu Praw i Obywatelskich i Politycznych przez państwa-strony. Pakt został przyjęty w 1966 r., a w Polska go ratyfikowała w 1977 r. Dotychczas pakt ratyfikowało 168 państw.


Pakt zobowiązuje państwa do zapewnienia praw obywatelskich i politycznych, takich, jak: prawo do życia, wolność religii i swoboda wyznania, wolność słowa i zgromadzeń, prawo do uczestniczenia w wyborze władzy, równość wobec prawa.


MPPOiP wchodzi wraz Międzynarodowym Paktem Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych oraz Powszechną Deklaracją Praw Człowieka i Obywatela w skład międzynarodowych regulacji w dziedzinie ochrony praw człowieka.


Komitet Prawa Człowieka składa się z 18 niezależnych ekspertów z zakresu praw człowieka.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie