Pół miliona oszczędności w pierwszym roku po połączeniu gdańskich muzeów - szacuje ministerstwo

Polska
Pół miliona oszczędności w pierwszym roku po połączeniu gdańskich muzeów - szacuje ministerstwo
Polsat News
Jarosław Sellin

Pół miliona zł - na taką sumę resort kultury szacuje oszczędności w pierwszym roku po połączeniu Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte - mówił w piątek sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin na forum Sejmu.

W piątek na forum Sejmu poseł Krzysztof Mieszkowski(Nowoczesna) zapytał o cel planowanego połączenia dwu gdańskich placówek muzealnych - Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ) oraz Muzeum Westerplatte oraz koszta tego posunięcia. Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) Jarosław Sellin powiedział, że celem tego działania jest "optymalne wykorzystanie potencjału placówek o zbliżonym profilu działalności zlokalizowanych w Gdańsku, przy optymalizacji wydatkowania środków finansowych pochodzących z budżetu państwa".


Funkcję Pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z planem połączenia placówek powierzono prof. Zbigniewowi Wawrowi. Planowaną na 1 grudnia 2016 roku datę połączenia placówek przesunięto na 1 lutego przyszłego roku, w związku z koniecznością dokończenia prac budowlanych Muzeum II Wojny Światowej. - 1 lutego przyszłego roku będzie decyzja ministra kultury o kierownictwie połączonych muzeów - tak Jarosław Sellin odpowiedział na pytanie posła Mieszkowskiego o przyszłą dyrekcję połączonych placówek.


Weryfikacja kosztów utrzymania Muzeum II Wojny Światowej


- Spodziewamy się po połączeniu tych dwu muzeów po prostu oszczędności. Oszczędzimy na kosztach wynajmu i użytkowania mediów przez Muzeum Westerplatte, bo to będzie filia Muzeum II Wojny Światowej, oszczędności wynikać też będą z weryfikacji służb finansowo-księgowych obydwu muzeów, po połączeniu zmniejszy się też liczba kadry kierowniczej. W pierwszym roku po połączeniu obu muzeów oszczędności, których się spodziewamy, można szacować na pół miliona złotych. Do weryfikacji pozostaje też zgłaszana przez dyrekcję Muzeum II Wojny Światowej liczba 121 osób obsady nowej siedziby Muzeum, spodziewane są oszczędności i w tym zakresie - mówił Selin.
Jak dodał, MKiDN planuje także weryfikację zgłaszanych przez dyrekcję MIIWŚ kosztów utrzymania i prowadzenia nowo wybudowanej placówki dotąd szacowanych na 7 mln. 800 tys. zł.


Sprzeciw wobec połączenia muzeów


Plan budowy w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej ogłosił we wrześniu 2008 r. rząd Donalda Tuska. Działkę pod budowę placówki podarowało miasto Gdańsk. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 zostało powołane przez resort kultury w grudniu ub.r. W połowie kwietnia  ministerstwo zapowiedziało, że nosi się z zamiarem połączenia obu muzeów w jedną placówkę.


Po ogłoszeniu planów resortu, z apelem o powstrzymanie się od połączenia dwóch gdańskich muzeów wystąpiły do ministra kultury m.in. gdańska Rada Miasta, Kolegium Programowe MIIWŚ, Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Muzeów oraz liczni historycy, przedstawiciele środowisk kombatanckich, a także osoby, które przekazały MIIWŚ rodzinne pamiątki.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie