Indonezja: tysiące muzułmanów protestują przeciw bluźnierstwu

Świat
Indonezja: tysiące muzułmanów protestują przeciw bluźnierstwu
Reuters

Wierni zaczęli się gromadzić się w piątek w centrum Dżakarty. Uczestnicy demonstracji żądają aresztowania gubernatora Dżakarty za domniemane bluźnierstwo.

Protest rozpoczął się wczesnym popołudniem czasu lokalnego, po piątkowych modłach. Demonstranci chcą przemaszerować pod pałac prezydencki, gdzie będą domagać się od prezydenta Joko Widodo podjęcia działań wobec gubernatora Dżakarty, oskarżanego o obrazę Koranu.

 

Protest organizują ultrakonserwatywne organizacje i ugrupowania muzułmańskie, w tym Front Obrońców Islamu (FPI).

 

Oskarżenia o bluźnierstwo, wysuwane przeciwko gubernatorowi Dżakarty Basukiemu "Ahok" Tjahaja Purnamie, który jest sojusznikiem prezydenta Indonezji ożywił - jak zauważa AP - oponentów politycznych szefa państwa. Gubernator jest Chińczykiem i przedstawicielem chrześcijańskiej mniejszości w tym największym muzułmańskim kraju świata.

 

Zmasowana akcja służb

 

W obawie przed przemocą policja rozmieściła na ulicach Dżakarty 16 tysięcy funkcjonariuszy, 2 tysiące żołnierzy i 2 tysiące funkcjonariuszy straży miejskiej. W rejonie, gdzie zaplanowano protesty, zamknięto ambasady, nie działają sklepy, a normalnie zatłoczone o tej godzinie ulice są puste - pisze agencja Associated Press.

 

Za bluźnierstwo w Indonezji grozi maksymalnie pięć lat więzienia.

 

W liczącej 258 milionów ludzi Indonezji islam wyznaje ponad 87 proc. mieszkańców. Indonezyjczycy mogą wyznawać inne religie, ale ateizm jest zabroniony. Chrześcijanie stanowią 7 proc.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie