Zapasy ropy w USA rosną. Ale cena baryłki też

Biznes
Zapasy ropy w USA rosną. Ale cena baryłki też
Pixabay.com/skeeze

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku zyskują w czwartek. Jednocześnie zapasy ropy w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o rekordowe 14,4 mln baryłek - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,75 USD, po zwyżce o 45 centów, czyli 1 proc.

 

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 54 centy do 47,40 USD za baryłkę.

 

Zimowe zapasy

 

W środę Departament Energii USA (DoE) podał swój cotygodniowy raport o stanie zapasów ropy i jej produktów w USA w ubiegłym tygodniu.

 

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 14,42 mln baryłek, czyli 3,1 proc., do 482,58 mln baryłek - poinformował DoE.

 

Analitycy oceniali, że zapasy ropy wzrosły w ubiegłym tygodniu o 1,5 mln baryłek.

 

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 1,83 mln baryłek, czyli 1,2 proc. do 150,55 mln baryłek - podał DoE.

 

DoE podał też, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 2,21 mln baryłek, czyli o 1,0 proc., do 223,8 mln baryłek.

 

Na rynkach paliw jest nerwowo - stąd spadki i wzrosty cen ropy, bo jest obecnie wiele czynników ryzyka - oceniają analitycy.

 

Wybory odpowiedzialne za zmiany cen

 

- Przy tylu różnych czynnikach niepewności, jak wybory prezydenckie w USA, możliwość podwyżki stóp procentowych za Oceanem i listopadowe posiedzenie OPEC, rynek może pozostać zmienny do końca roku - mówi Will Yun, analityk rynku surowców w Hyundai Futures w Seulu.

 

W środę amerykańska Rezerwa Federalna zasygnalizowała, że w grudniu możliwa jest podwyżka amerykańskich stóp procentowych.

 

Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 1,33 USD do 45,34 USD za baryłkę, najniżej na zamknięciu do 27 września.

 

PAP 

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie