"Za niebieskimi drzwiami", polski film dla dzieci, jakiego jeszcze nie było. Od piątku w kinach

Kultura
"Za niebieskimi drzwiami", polski film dla dzieci, jakiego jeszcze nie było. Od piątku w kinach
Polsat News

12-letni Łukasz wyjeżdża z mamą na wymarzone wakacje. Podróż przerywa wypadek, w wyniku którego mama zapada w śpiączkę. On sam po wyjściu ze szpitala trafia do pensjonatu ciotki. - Jest tu i potwór, i różne stwory, cały magiczny świat - powiedział w Polsat News reżyser Mariusz Palej. - To film o wielkiej wzajemnej miłości matki i syna. O miłości, która może dotrzeć nawet z zaświatów - dodał.

Łukasz nie potrafi przystosować się do nowego życia - nie dogaduje się z ciotką, ani z innymi dziećmi. Czuje się samotny i marzy, by uciec z tego obcego mu miejsca. Przypadkiem odkrywa w pensjonacie niebieskie drzwi i je otwiera...

 

Każdy, kto od 4 listopada wybierze się do kina na film "Za niebieskimi drzwiami", dowie się, co wydarzyło się dalej. Na ekranie plejada polskich gwiazd: Ewa Błaszczyk, Michał  Żebrowski, Magdalena Nieć, Teresa Lipowska, Adam Ferency.

 

Uniwersalna historia dla całej rodziny

 

Jak przekonuje reżyser, film będący ekranizacją bestsellerowej powieści Mariusza Szczygielskiego pod tym samym tytułem, to propozycja nie tylko dla młodego widza. Uniwersalna historia, efekty specjalne i baśniowe postaci mają do kin przyciągnąć całe rodziny. Powieść zdobyła w 2010 roku nagrodę Dużego Donga przyznawaną książkom dla dzieci.

 

Zdjęcia do produkcji powstawały nad Bałtykiem, w Warszawie i na Dolnym Śląsku. Prace nad filmem trwały trzy lata.

 

Według Paleja, jedną z największych trudności dla ekipy filmowej było znalezienie dziecięcego aktora. Chłopca, który wcieliłby się w rolę 11-letniego Łukasza. Jak dodał, na organizowane w kilku miastach Polski castingi, przyszło 700 dzieci. Wybrano Dominika Kowalczyka.

 

Każdy bilet to cegiełka

 

Współproducentem filmu jest Telewizja Polsat, a dystrybutorem firma Dystrybucja Mówi Serwis.

 

Część dochodów ze sprzedaży biletów zostanie przekazana Fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?". Honorowym patronatem film objęła Pierwsza Dama RP, Agata Kornhauser-Duda.

 

 

polsatnews.pl

jak/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie