Wielka afera korupcyjna w portugalskiej armii. Zatrzymano sześciu oficerów

Świat
Wielka afera korupcyjna w portugalskiej armii. Zatrzymano sześciu oficerów
Flickr/Jan de Boer

Ponad 500 śledczych wzięło udział w przeszukaniach prowadzonych w czwartek na terenie obiektów portugalskiej armii, firm i prywatnych mieszkań. W związku z podejrzeniami o korupcję zatrzymano przed południem sześciu oficerów.

Jak poinformowała prokuratura generalna w Lizbonie, w operacji pod kryptonimem Zeus uczestniczyło ponad pół tysiąca inspektorów żandarmerii wojskowej i policji. Akcja ma związek z korupcją w portugalskich siłach zbrojnych, w szczególności z nadużyciami podczas zamawiania żywności dla wojsk powietrznych. W trakcie śledztwa potwierdzono już proceder masowego fałszowania faktur.

 

Do czwartkowego popołudnia w związku z operacją antykorupcyjną przeprowadzono na terenie całego kraju około 200 przeszukań. Objęły one m.in. siedem baz wojskowych, siedzibę portugalskich sił powietrznych, a także mieszkania oficerów i siedziby firm dostarczających żywność dla armii.

 

Nad ranem pod zarzutem korupcji aresztowanych zostało sześciu oficerów, w tym czterech pełniących wysokie funkcje w portugalskich siłach zbrojnych.

 

Będą kolejni zatrzymani

 

Według portugalskich mediów do czwartkowego wieczora zatrzymanych może zostać jeszcze czterech innych podejrzanych o udział w korupcyjnym schemacie wyłudzania pieniędzy i fałszowania dokumentów.

 

Z ustaleń prokuratury generalnej wynika, że proceder oszukiwania państwa przy zakupie żywności dla portugalskich wojsk powietrznych istniał co najmniej od 2015 r.

 

- Brały w nim udział osoby odpowiedzialne za zaopatrzenie jednostek wojskowych, przedstawiciele firm dostarczających żywność, a także jeden z pracowników księgowości centrali sił powietrznych - ujawniła prokuratura generalna.

 

Śledczy ustalili, że faktury zawyżano trzykrotnie w stosunku do rzeczywistej wartości towaru, a nadwyżka trafiała do podziału pomiędzy uczestników procederu.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie