USA: Brexit ma być "elastyczny i płynny"

Świat
USA: Brexit ma być "elastyczny i płynny"
EPA/Cristobal Herrera
Obama będzie "aktywnie obserwować" sytuacją w Wielkiej Brytanii.

USA wzywają UE i W. Brytanię, by sprawiły, że Brexit będzie "elastyczny i płynny" - powiedział w czwartek rzecznik Białego Domu Eric Schultz, komentując decyzję brytyjskiego Wysokiego Trybunału ws. koniecznej zgody parlamentu na zainicjowanie Brexitu.

- Znamy decyzję brytyjskiego Wysokiego Trybunału. Blisko współpracujemy i nadal będziemy współpracować z przedstawicielami władz w Londynie i Brukseli oraz naszymi zagranicznymi partnerami na całym świecie, aby zapewnić Europie i innym krajom trwałą stabilność gospodarczą - powiedział Schultz.

 

- Apelujemy zarówno do Zjednoczonego Królestwa, jak i Unii Europejskiej, by podczas negocjacji zachowały elastyczność i pracowały nad procesem (Brexitu) w sposób płynny, pragmatyczny, przejrzysty i skuteczny - dodał.

 

Obama będzie "aktywnie obserwować"

 

Zapowiedział też, że administracja prezydenta Baracka Obamy będzie "aktywnie obserwować" finansowe i gospodarcze konsekwencje wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii i konsultować się z zagranicznymi partnerami, "by wspierać stabilność finansową i wzrost gospodarczy".

 

Brytyjski Wysoki Trybunał (High Court) orzekł wcześniej w czwartek, że do rozpoczęcia formalnego procesu wyjścia kraju z Unii Europejskiej niezbędna jest zgoda obu izb parlamentu.

 

Deutsche Bank chłodzi nastroje

 

Ekonomiści Deutsche Bank uznali, że decyzja trybunału osłabia pozycję brytyjskiej premier Theresy May i zmniejsza szansę na tzw. twardy Brexit.

 

Rzeczniczka May podkreśliła jednak, że rząd nadal planuje rozpoczęcie procedury wychodzenia z UE przed końcem marca 2017 roku i nie uważa, że czwartkowa decyzja pokrzyżuje te plany.

 

Proeuropejscy politycy mają większość w obu izbach parlamentu, co może spowodować, że będą próbowali opóźnić uruchomienie procedury wyjścia z UE do czasu uzyskania satysfakcjonujących gwarancji dotyczących przyszłych relacji ze Wspólnotą, znacząco opóźniając dotychczasowe plany rządu.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie