Prezydent Chin potępił spiski w Partii Komunistycznej

Świat
Prezydent Chin potępił spiski w Partii Komunistycznej
PAP/EPA/PARKER SONG/POOL
Xi Jinping

Xi Jinping odniósł się do "klik i spisków" w wyższych sferach Komunistycznej Partii Chin. Wezwał także do ściślejszej kontroli ideologicznej jej członków - poinformowały w czwartek państwowe media.

- Życie polityczne w partii zasadniczo jest dobre, ale istnieją również poważne problemy, które wymagają szybkiego rozwiązania - zacytowała Xi agencja Xinhua. Wśród problemów przywódca wymienił "brak wiary w partię, rozluźnioną dyscyplinę, oszustwa i korupcję, kult pieniądza, nepotyzm i handel stanowiskami".

 

- Garstka wysokich przywódców partii, owładniętych ambicją, żądnych władzy, (...) tworzyła kliki dla własnych osobistych interesów i podsycała spiski polityczne - oznajmił Xi.

 

- Nepotyzm i oszustwa wyborcze nie zostały powstrzymane - oświadczył przywódca. Chińskie media opublikowały dokumenty z instrukcjami partyjnymi, opatrzone komentarzami Xi Jinpinga.

 

Polityka jak ekologia

 

Jak oświadczył, ta "polityczna ekologia" przypomina działania w zakresie ochrony środowiska, ponieważ kiedy coś zostało zanieczyszczone, "trzeba zapłacić wysoką cenę, żeby to naprawić".

 

We wrześniu pojawiły się informacje o wielkim skandalu z udziałem deputowanych polegającym na kupowaniu głosów w prowincji Liaoning.

 

Pod koniec października po plenum Komitetu Centralnego KPCh poinformowano, że partia nadała Xi Jinpingowi przywódczy status, którym dotychczas pochwalić się mogli tylko najpotężniejsi liderzy kraju.

 

Od dojścia do władzy pod koniec 2012 roku Xi wypowiedział korupcji zdecydowaną walkę, zapowiadając, że "nie przepuści ani tygrysom, ani drobnym muszkom". Od 2013 roku do września 2016 roku dochodzenia korupcyjne wszczęto przeciwko milionowi urzędników - ujawniły władze przed plenum. KPCh jest najliczniejszą partią na świecie i ma ponad 88 mln członków.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie