Kosztowny katamaran "Oceanograf". Będzie zawiadomienie prokuratury

Biznes
Kosztowny katamaran "Oceanograf". Będzie zawiadomienie prokuratury
ŁukaszKatlewa/wikimedia.org

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusz Siwko zapowiedział zawiadomienie prokuratury ws. budowy statku "Oceanograf" przez należącą do koncernu stocznię "Nauta". Według Siwki poseł PO Jerzy Borowczak miał naciskać, by stocznia nie zmieniała kontraktu, który był dla niej niekorzystny. Borowczak zaprzecza.

Jak relacjonował Siwko na konferencji prasowej w Warszawie, w 2013 r. ówczesny zarząd Stoczni Remontowej "Nauta" podpisał umowę na budowę jednostki badawczej dla Uniwersytetu Gdańskiego bez występowania o zgodę rady nadzorczej spółki, mimo że była ona niezbędna ze względu na kwotę zamówienia.

 

Umowa opiewała na 33,2 mln zł bez możliwości dodatkowego wynagrodzenia i została podpisana przed badaniami modelowymi. Po ich zakończeniu UG zażyczył sobie jednak statek o większych wymiarach (49,5 zamiast 40 metrów długości). Koszty z tym związane oszacowano na 14 mln zł. W podpisanym w listopadzie 2013 r. aneksie do umowy i protokole konieczności zapisano, że pokryje je stocznia, mimo że protestował kierownik projektu.

 

Naciski polityczne przed wyborami

 

W 2015 r. nowy zarząd "Nauty", jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, próbował aneksować umowę tak, by UG partycypował w kosztach budowy większego statku.

 

- W tym czasie pojawiły się bardzo konkretne naciski polityczne. Mamy w tej materii oświadczenie ówczesnego prezesa stoczni Nauta, który oświadcza, iż był nagabywany przez posła Borowczaka, żeby w żadnej mierze takich aneksów nie podpisywać. Uległ temu. Dzisiaj w związku z tym stocznia Nauta jest stratna na tym projekcie na kwotę 14 mln zł - powiedział Siwko.

 

- Nie mam absolutnie żadnego innego wyjścia, jak złożyć w tej materii zawiadomienie do prokuratury, co też niniejszym będzie składane - zapowiedział prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

 

SMS od Borowczaka

 

W udostępnionym dziennikarzom przez PGZ oświadczeniu b. prezes "Nauty" Krzysztof Juchniewicz napisał: "Wyciągnięcie ewentualnych konsekwencji w stosunku do osób zawierających kontrakt było niemożliwe ze względu na wsparcie udzielane tym osobom m.in. przez pana posła Borowczaka".

 

Borowczak, na prośbę PAP o kontakt, odpisał, że obecnie jest w Korei i wróci w poniedziałek. Dopytywany, podkreślił, że nie zna tematu budowy statku dla UG. "Nigdy nie rozmawiałem z panem Juchniewiczem na temat Oceanografa" - napisał w sms-ie.

 

Siwko podkreślił na konferencji prasowej, że polski przemysł obronny musi być elementem systemu bezpieczeństwa państwa. - Przez ostatnie osiem lat przemysł obronny nie był traktowany jako niezbędny element systemu bezpieczeństwa państwa, tylko był elementem przemysłu takiego jak każdy inny".

 

Oceanograf - "zaprojektuj i zbuduj"

 

Statek naukowo-badawczy "Oceanograf" został ochrzczony w czerwcu 2016 r. To katamaran o długości 49,5 m i szerokości 14 m. Może osiągać maksymalną prędkość 12 węzłów.

 

Jednostka będzie wykorzystywana do prowadzenia interdyscyplinarnych badań środowiska i przyrody Morza Bałtyckiego, badań biologicznych, chemicznych, fizycznych i geologicznych oraz prowadzenia zajęć dydaktycznych dla studentów kierunku oceanografia i innych.

 

Właścicielem jednostki będzie Wydział Oceanografii i Geografii UG. Portem macierzystym - Gdynia.

 

Budowa i wyposażenie jednostki kosztowało około 40 mln zł; pieniądze przyznało Instytutowi Oceanografii UG w 2001 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przetarg na realizację projektu w formule "zaprojektuj i zbuduj" wygrało konsorcjum: Stocznia Remontowa "Nauta" S.A. i stocznia Crist S.A.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze