Korea Płd.: kolejny doradca prezydent Park zatrzymany

Świat
Korea Płd.: kolejny doradca prezydent Park zatrzymany
PAP/EPA/Yonhap
Protest w Korei Południowej

Prokuratura w Korei Południowej zatrzymała w środę wieczorem kolejnego doradcę prezydent Park Geun Hie w związku ze skandalem korupcyjnym - poinformowała w czwartek południowokoreańska agencja Yonhap.

Ahn Jong-beom, były doradca oraz wieloletni przyjaciel Park, oskarżany jest o to, że wykorzystywał swe powiązania z panią prezydent, by wyłudzić duże sumy pieniędzy od koncernów południowokoreańskich.

 

Współpracownik Park ustąpił ze stanowiska w ubiegłym miesiącu. W środę po południu, podczas spotkania z dziennikarzami przed siedzibą prokuratury, poinformował, że weźmie całkowitą odpowiedzialność za swoje działania. Odmówił jednak podania szczegółów.

 

Roszady na szczytach władz

 

W związku ze skandalem politycznym Park dokonała w środę zmian w składzie gabinetu, mianując nowego premiera, ministra finansów oraz ministra bezpieczeństwa publicznego. Skandal ten związany jest z wykryciem, że bliska znajoma pani prezydent, Czoi Sun Sil, miała dostęp do poufnych dokumentów państwowych, w tym do wstępnych tekstów jej przemówień.

 

Czoi Sun Sil została aresztowana i toczy się przeciwko niej śledztwo, które ma wyjaśnić charakter jej powiązań z prezydent Park Geun Hie.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie