Węgierska prasa: władze chcą przyciągnąć ważne instytucje z Londynu

Świat
Węgierska prasa: władze chcą przyciągnąć ważne instytucje z Londynu
Pixabay.com

Węgierski rząd chciałby przyciągnąć do kraju ważne instytucje unijne i dużą grupę zachodnich firm, które mogą opuścić Londyn po Brexicie - poinformował w środę węgierski dziennik "Magyar Idoek".

"W Londynie znajdują się obecnie ośrodki wielu unijnych instytucji. Te instytucje nadzorcze i urzędy w przyszłości z pewnością przeniosą siedziby do innych państw" - powiedział gazecie minister gospodarki narodowej Mihaly Varga, dodając, że znaczenie i wpływy Węgier mogłaby podnieść przeprowadzka tu jednej lub więcej instytucji.


Varga powiedział, że rząd w zeszłym tygodniu oficjalnie złożył ofertę w sprawie przeniesienia na Węgry unijnego nadzoru bankowego. - Złożyliśmy już oficjalnie w Unii naszą ofertę i chcielibyśmy, by w przyszłości ta unijna instytucja działała w Budapeszcie - oznajmił.


Według niego ulokowanie siedziby unijnego nadzoru bankowego na Węgrzech wiązałoby się z szeregiem korzyści gospodarczych. W kraju mogłyby się pojawić nowe instytucje finansowe, banki i inwestorzy, co mogłoby ożywić węgierski sektor bankowy. 


Europejska Agencja Leków


Minister oświadczył też, że rząd poważnie rozważa wystąpienie o przeniesienie na terytorium Węgier Europejskiej Agencji Leków. - Także ta instytucja ma obecnie siedzibę w Londynie, w związku z czym również w tym wypadku z pewnością dojdzie do jej zmiany - ocenił.


Jak zapewnił Varga, Węgry stworzą tym instytucjom odpowiednie warunki i zagwarantują najważniejsze udogodnienia infrastrukturalne.


Rywalizacja o przedsiębiorstwa


"Magyar Idoek" podkreśla, że wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE może spowodować nie tylko przeniesienie się do innych krajów unijnych instytucji, które tam działały, lecz także niektórych dużych przedsiębiorstw. - Nasz kraj spróbuje wziąć udział także w rywalizacji o przedsiębiorstwa - zapowiedział minister Varga.


Według niego najważniejsze jest obecnie uproszczenie przepisów podatkowych. Jak zaznaczył, jego resort złożył w ubiegłym tygodniu jesienny pakiet podatkowy, który ma złagodzić różne biurokratyczne utrudnienia. "W tej sferze można oczekiwać kolejnych kroków" - zapowiedział.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie