Noblistka i piłkarz wśród nowych kawalerów Orderu Uśmiechu

Polska
Noblistka i piłkarz wśród nowych kawalerów Orderu Uśmiechu
Facebook.com

"Noblistka Malala Yousafzai i piłkarz Jakub Błaszczykowski znaleźli się wśród nowych kawalerów Orderu Usmiechu" - poinformowała w środę kapituła. Malala Yousafzai od tej pory będzie najmłodszą osobą wyróżnioną tym odznaczeniem. Członkowie Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu zebrani na jesienno-zimowym posiedzeniu przyjęli do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu siedem kolejnych osób.

Malala Yousafzai, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 2014 r., jest działaczką na rzecz praw dziewczynek do edukacji i rozwoju oraz praw dzieci do wyrażania własnego zdania. O odznaczenie jej Orderem Uśmiechu wnioskowały licznie dzieci ze szkół w całej Polsce, wpłynęło także 18 wniosków od dzieci z Islamabadu w Pakistanie.

 

Order Uśmiechu otrzyma także Jakub Błaszczykowski, piłkarz, uczestnik wielu akcji dobroczynnych, założyciel fundacji charytatywnej, aktywnie uczestniczący w życiu dzieci chorych i opuszczonych. O odznaczenie go wnioskowali m.in. pacjenci kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu, wychowankowie Domu im. Janusza Korczaka w Kłobucku, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Krzepicach, Publicznej Domu Dziecka w Krasnym Polu, Placówki Interwencyjnej w Głubczycach.

 

Wyróżnionych było wielu

 

Kapituła wyróżniła także Alicję Barton, poetkę, autorkę bajek dla dzieci, "Jaśkową Babcię" z audycji "Jasiek" Radia Lublin, działającą na rzecz dzieci chorych i opuszczonych. Order przyznano na wniosek pacjentów szpitali, uczniów szkół i przedszkoli z Lublina oraz słuchaczy audycji "Jasiek" w Radiu Lublin.

 

Order trafi także do Piotra Burcana, kompozytora, animatora kultury, nauczyciela muzyki i kierownika zespołu TRIOLKI z Rabki Zdroju. Wnioskowały o to dzieci - członkowie tego zespołu.

 

Orderu Uśmiechu otrzyma także prof. Danuta Chlebna-Sokół, lekarz pediatra z Kliniki Propedeutyki Pediatrii i Chorób Metabolicznych Kości UM w Łodzi. Wnioskodawcami byli jej pacjenci z całej Polski.

 

Kapituła zdecydowała także o przyznaniu orderu Barbarze i Ryszardowi Kucharskim, którzy od ponad 50 lat są instruktorami harcerskimi, działają też społecznie. O odznaczenie dla nich wnioskowały zuchy z 19. Gromady "Krasnalek" i "Wilczków" Borkowskich w Krakowie.

 

Do tysiąca wniosków rocznie

 

Kapituła Orderu Uśmiechu - jedynego odznaczenia przyznawanego na wniosek dzieci - zbiera się dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Na każdym posiedzeniu przyznaje kilka lub kilkanaście odznaczeń. Rocznie otrzymuje kilkaset do tysiąca wniosków.

 

Order Uśmiechu przyznawany jest od 1968 r. Z wnioskiem mogą występować tylko osoby do 18. roku życia.

 

Do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu należą m.in. Dalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty, ks. Jan Twardowski, Jacek Kuroń, małżonka emira Kataru Szejcha Mouza bint Nasser, król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz Al Saud, prof. Zbigniew Religa.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze