Kopalnia Jan Karski ma powstać we współpracy z chińską spółką

Biznes
Kopalnia Jan Karski ma powstać we współpracy z chińską spółką
Polsat News

Umowę o strategicznej współpracy przy finansowaniu i budowie kopalni Jan Karski, która ma powstać w Lubelskiem, podpisały spółka Prairie Mining i firma China Coal. Wniosek o koncesję wydobywczą ma być złożony w 2017 roku.

- Do połowy 2017 roku Prairie i China Coal zamierzają przygotować bankowe studium wykonalności, które będzie podstawą do pozyskania finansowania i rozpoczęcia budowy kopalni Jan Karski - poinformowała w środę spółka Prairie Mining w komunikacie prasowym.

 

Zatrudniają ponad 100 tys. osób

 

China Coal to druga co do wielkości firma górniczo-wydobywcza w Chinach, zajmująca się także budową kopalni głębinowych. Grupa China Coal zatrudnia 110 tys. osób i posiada aktywa o wartości około 50 mld dolarów. W 2015 r. w 46 kopalniach wyprodukowała 166 mln ton węgla.

 

- Doświadczenie CC5C, spółki-córki China Coal, w głębieniu szybów i budowie kopalni podziemnych jest unikatowe w skali światowej i będzie kolejnym elementem prowadzącym do powstania kopalni o najniższych kosztach produkcji w Europie - podkreślił cytowany w komunikacie prezes Prairie Mining Ben Stoikovich.

 

Spółka CC5C ma ponad 40-letnie doświadczenie; zrealizowała 340 projektów i zbudowała ponad 300 szybów w Chinach, ale też w innych krajach. Jej udział w chińskim rynku budowy kopalń wynosi 40 proc.

 

Wydobycie ruszy ok. roku 2023

 

Prairie Mining i firma China Coal planują zawarcie kontraktu EPC (Engineering, Procurement, Construction - Projektowanie, Zakup, Budowa), na mocy którego spółka CC5C, we współpracy z polskimi i międzynarodowymi ekspertami, zbuduje kopalnię Jan Karski i zapewni finansowanie dla realizacji projektu przy udziale chińskich banków.

 

- China Coal, wspólnie z Prairie, zamierzają uzyskać w chińskich bankach finansowanie znaczącej części inwestycji na zasadzie kontraktu EPC - zaznaczył prezes Prairie Mining.

 

Kopalnia Jan Karski, która ma powstać w miejscowości Kulik w gm. Siedliszcze, ma ruszyć w 2023 lub 2024 r. Miałaby zatrudniać tysiąc pracowników i 500 kolejnych na zasadzie outsourcingu.

 

Będzie produkowała - według planów - 6,3 mln ton węgla rocznie przeznaczonego głównie na eksport. Koszt inwestycji sięgnie ponad 630 mln dolarów; dotychczas spółka wydała około 20 mln dolarów.


PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie