1050 lat na ponad 700 metrach. Patriotyczny mural w Legionowie

Polska

Malowidło na murze okalającym Narodowe Centrum Kryptologii przedstawia historię polskiej wojskowości - od bitwy pod Cedynią w 972 roku po misję w Afganistanie. Jak poinformowała reporterka Polsat News Anna Wachowska, mural ma powierzchnię ponad 2 tys. metrów kw. To tyle, co sześć ścian dziesięciopiętrowego bloku.

- Malowidło przedstawia historię oręża polskiego. W sposób przystępny dla młodego pokolenia, które żyje w społeczeństwie informacyjnym, społeczeństwie obrazu - powiedział prezydent podwarszawskiego Legionowa Roman Smogorzewski.

 

Chronologicznie, od Mieszka I 

 

Jak wyjaśnił  autor muralu Rafał Roskowiński, ponieważ trudni na przestrzeni o długości ponad 730 metrów zawrzeć wszystkie polskie bitwy, twórcy skupili się "na tych najbardziej charakterystycznych. Są one przedstawione chronologicznie, od czasów Mieszka I po te toczone w obecnych czasach na misjach pokojowych" - stwierdził Roskowiński w rozmowie wirtualnelegionowo.pl.

 

- Staraliśmy się, żeby były także lokalne akcenty, takie jak 1. Warszawska Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki - dodał prezydent miasta. Sztab i dowództwo dywizji stacjonowały w Legionowie.

 

Według pomysłodawców, legionowski mural jest nie tylko największym w Polsce, ale też prawdopodobnie największym na świecie muralem patriotycznym.

 

Miasto zapowiada, że to nie koniec malowania. - Mamy jeszcze drugie siedemset metrów - powiedział prezydent. Na razie jednak nie wiadomo, jaka będzie tematyka kolejnego murala.

 

polsatnews.pl, wirtualnelegionowo.pl

pr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie