Litwa: zakaz wskazywania promocyjnej ceny alkoholu

Świat
Litwa: zakaz wskazywania promocyjnej ceny alkoholu
Pixabay.com

Na Litwie we wtorek zaczął obowiązywać zakaz informowania o zniżkach na alkohol. Zgodnie z przyjętą przed pół rokiem ustawą taka regulacja ma zapobiec promowaniu napojów alkoholowych i zmniejszyć ich spożywanie.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o kontroli alkoholu, w litewskich sklepach nadal można będzie stosować zniżki na alkohol, ale informacji o tym nie będzie.


W ocenie szefa Litewskiego Zrzeszenia Przedsiębiorstw Handlowych Laurynasa Vilimasa taka regulacja narusza prawo konsumenta. - Teraz klient, który na przykład chce nabyć piwo i przy tym zaoszczędzić, będzie musiał wybrać najtańszy produkt albo sięgnąć po towar z wyższej półki i przypomnieć sobie, ile kosztował przed 1 listopada i czy przypadkiem teraz nie obowiązuje na niego promocja - mówi Vilimas.

 


Zniknął zniżki na alkohol na kartach rabatowych


Zgodnie z nowymi zasadami obowiązywał będzie również zakaz organizowania konkursów, gier, promocji bądź loterii, które zachęcałyby do nabycia czy konsumowania alkoholu. Również posiadacze kart rabatowych nie otrzymają zniżki przy zakupie alkoholu.


Litewskie Zrzeszenie Legalnego Przedsiębiorstwa, w którym jest około 100 firm, zwróciło się już w tej sprawie do Komisji Europejskiej z zapytaniem, czy nowe zasady są zgodne z prawem unijnym.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie