Obchody 500-lecia reformacji. Papież z wizytą w Szwecji

Świat
Obchody 500-lecia reformacji. Papież z wizytą w Szwecji
EPA/ANGELO CARCONI

Papież Franciszek wyruszył w poniedziałek rano do Szwecji na wspólne luterańsko-katolickie obchody 500-lecia reformacji. W Lund i Malmoe spędzi ponad dobę. To pierwsze wspólne obchody tego jubileuszu, dlatego podróż apostolska Franciszka ma wymiar historyczny.

Na lotnisku w Malmoe  papieża powitał premier Szwecji Stefan Loefven. Następnie Franciszek pojedzie do pobliskiego miasta Lund, gdzie złoży kurtuazyjną wizytę szwedzkiej parze królewskiej, Karolowi XVI Gustawowi i królowej Sylwii.

 

Po południu w luterańskiej katedrze w Lund Franciszek weźmie udział w modlitwie ekumenicznej. Po niej w hali sportowej Malmoe Arena odbędzie się uroczystość ekumeniczna, po której papież spotka się z uczestniczącymi w niej delegacjami.

We wtorek rano na stadionie w Malmoe papież odprawi mszę, w której obok szwedzkich katolików udział wezmą także przedstawiciele szwedzkiej i duńskiej Polonii.

 

"Wędrowali razem"

 

Przed podróżą Franciszek powiedział w wywiadzie dla jezuickiego pisma "Civilta Cattolica": "oczekuję, że uda mi się zrobić krok, który nas zbliży, że będę bliższy moim braciom i siostrom mieszkającym w Szwecji". Opowiedział również o swych osobistych relacjach z luteranami z czasów, gdy mieszkał w Buenos Aires.

 

Podkreślił też znaczenie ekumenizmu, zachęcając katolików i luteranów, by "wędrowali razem" i "nie zamykali sią w sztywnych perspektywach, ponieważ nie ma w nich możliwości reformy".

 

17. zagraniczna podróż

 

Dwie trzecie Szwedów deklaruje przynależność do Kościoła Szwecji, największego kościoła ewangelicko-luterańskiego na świecie.

 

To 17. podróż zagraniczna Franciszka od początku pontyfikatu i szósta w tym roku. W minionych miesiącach papież odwiedził Kubę i Meksyk, grecką wyspę Lesbos, Armenię, Polskę, Azerbejdżan i Gruzję.

 

27 lat temu Szwecję odwiedził Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do krajów nordyckich, w trakcie której był też w Norwegii, Finlandii, Danii i na Islandii.

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie