"Mówię dziewczynom, chłopakom: nie daj ciała robakom" - rapuje Główny Inspektor Sanitarny

Polska
"Mówię dziewczynom, chłopakom: nie daj ciała robakom" - rapuje Główny Inspektor Sanitarny
GIS

Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny nagrał nowy klip. Tym razem rapuje zachęcając do bycia dawcą narządów, tkanek i komórek. "Podziel, podziel się narządem. Niepotrzebny ci, gdy staniesz z nim przed ostatecznym sądem. Zostań, zostań szpiku dawcą, bo dla kogoś, kto umiera możesz dzisiaj być wybawcą" - przekonuje w refrenie.

Poprzednie klipy, w których Posobkiewicz rapował, mówiły m.in. o szkodliwości palenia i zachęcały Polaków do szczepienia się.

 

- Tradycyjne formy powszednieją, warto czasem sięgnąć po niekonwencjonalny sposób, by podnosić świadomość - wyjaśniał, gdy pierwszy raz nieszablonowo zdecydował się zabrać głos w sprawach dotyczących zdrowia.

 

"Nie rób obciachu, mądry gość nie potrzebuje narządów, gdy jest już w piachu"

 

W najnowszym klipie GIS zachęca do donacji narządów, tkanek i komórek.

 

"Kiedy jesteś całkiem zdrowy i się życiem w pełni cieszysz, nie wiesz, co to są choroby i przez życie w biegu spieszysz. Nie przypuszczasz wtedy wcale, że się wszystko może zmienić, jakiś organ ci wysiądzie, wylądujesz zaraz w ziemi" - śpiewa.

 

 

 

GIS zachęca do deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów. "Transplantolog na tym zna się, spytaj go, bo on ma rację. Możesz uratować życie, podpisz dzisiaj deklarację. Zastanów się teraz bracie, twardy bądź nie rób obciachu, mądry gość nie potrzebuje narządów, gdy jest już w piachu" - rapuje Posobkiewicz.

 

"Szpiczak mnogi czy białaczka, groźnych chorób jest bez liku. Możesz uratować wielu, gdy zostaniesz dawcą szpiku. I nie trzeba być tu wcale wielkim medycyny znawcą, żeby w bardzo prosty sposób dziś zostać dawcą" - przekonuje GIS.

 

1432 przeszczepy w 2015 roku

 

Według danych Poltransplantu, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji w Polsce w ostatnich dwóch latach liczba przeszczepów od zmarłych dawców spadła. Z danych Poltransplant wynika, że w 2015 r. przeszczepiono 1432 narządy, w tym 958 nerek, czyli o ponad sto organów mniej, niż w rekordowym 2012 r., kiedy odbyło się 1546 transplantacji. Od tego czasu liczba tych zabiegów zmniejsza się. W 2013 r. wykonano 1536 przeszczepów, a w 2014 r. - 1531.

 

Eksperci oceniają, że dalszego spadku transplantacji można oczekiwać również w 2016 r. Do września tego roku przeprowadzono 1076 przeszczepów narządów od zmarłych dawców, w tym 723 nerek. Eksperci wskazują też, że w Polsce nadal nie ma przekonania do przeszczepów od żywych dawców. W 2015 r. przeszczepiono 60 nerek i 22 fragmenty wątroby od osób żywych. Do września 2016 r. takich transplantacji było odpowiednio 38 i 19.

 

PAP

 

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie