Jad jednego z najgroźniejszych węży może posłużyć do uśmierzania bólu

Technologie
Jad jednego z najgroźniejszych węży może posłużyć do uśmierzania bólu
Flickr.com/John Flannery/CC BY-SA 2.0
Zdjęcie ilustracyjne.

Malezyjski zdradnicowaty jadusek (łac. calliophis bivirgatus) znany jest jako najbardziej morderczy z węży. Jad tego dwumetrowego gada powoduje błyskawiczny paraliż ofiary. Najnowsze badania wykazały, że substancja oddziałuje na receptory odpowiedzialne u ludzi za odczuwanie bólu. Odkrycie może zrewolucjonizować produkcję środków przeciwbólowych.

- Jad wpływa na te kanały, które są kluczowe dla transmisji bólu. Potencjalnie moglibyśmy wykorzystać go do stworzenia środka przynoszącego ulgę w bólu, działającego na nas lepiej niż dotychczasowe leki - powiedział dr Bryan Fry z Uniwersytetu w Queensland.

 

Działa niemal natychmiast

 

- Większość węży ma wolno działający jad, dający efekt silnych środków usypiających. Ofiara staje się śpiąca, aż wreszcie umiera - powiedział dr Fry. - Jad tego węża działa jednak prawie natychmiastowo, ponieważ gad poluje na bardzo niebezpieczne zwierzęta, które musi szybko zabić.

 

Gruczoły jadowe węża ciągną się przez jedną czwartą jego długości, co, jak mówią naukowcy, czyni je najdłuższymi na świecie.

 

To jedyny znany człowiekowi jad kręgowca o takich właściwościach.

 

Gatunek na wyginięciu

 

Niestety, malezyjskich zdradnicowatych jadusków jest coraz mniej. Ludzie zajęli ponad 80 proc. terenów, na których niegdyś żyły.

 

- Są naprawdę rzadkie. Tylko dwa razy widziałem je na wolności - powiedział w rozmowie z BBC dr Fry. - Większość miejsc, które były ich naturalnym środowiskiem, została zdewastowana, żeby stworzyć np. plantacje palm w południowo-wschodniej Azji. Kto wie, co żyło w tych lasach i mogłoby potencjalnie ratować nasze życia?

 

Zespół dr. Frya będzie teraz próbował zbadać mieszkające w Singapurze gatunki węży z tej samej rodziny.

 

- Spróbujemy dowiedzieć się, czy gatunki pokrewne malezyjskiego zdradnicowatego jaduska mają inne właściwości. Niektórzy mówią, że dobry wąż to martwy wąż, ale my chcemy pokazać, że jest na odwrót - powiedział doktor.

 

BBC News

pam/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie