Irackie wojska wkraczają do Mosulu od wschodu

Świat
Irackie wojska wkraczają do Mosulu od wschodu
PAP/EPA/AHMED JALIL

Irackie siły wkroczyły w poniedziałek do Al-Karamy, dzielnicy opanowanego przez Państwo Islamskie (IS) Mosulu, na północy Iraku. Jest to pierwsza dzielnica, do której weszły irackie wojska od czasu rozpoczęcia ofensywy na to miasto przed dwoma tygodniami.

- Weszli do Mosulu i walczą teraz w dzielnicy Al-Karama - powiedział Reuterowi generał Wissam Aradż ze szkolonych przez USA służb antyterrorystycznych.


 W poniedziałek irackie jednostki specjalne wznowiły działania na froncie wschodnim w ramach ofensywy, które wstrzymały w zeszłym tygodniu, ponieważ posuwały się naprzód szybciej niż siły na innych frontach. Miało to umożliwić zbliżenie się do miasta jednostkom na innych obszarach.


Proirańskie milicje włączyły się do akcji


Irackie siły bezpieczeństwa i kurdyjscy bojownicy (peszmergowie) rozpoczęli ofensywę na Mosul, będący ostatnim bastionem IS w Iraku, 17 października. Są wspierani z powietrza przez koalicję pod dowództwem USA do walki z tą radykalną sunnicką organizacją zbrojną.


Do walk o Mosul włączyły się w sobotę proirańskie szyickie milicje w Iraku, mające na celu odcięcie drogi między Mosulem a Ar-Rakką, głównym bastionem IS w Syrii.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie