Co siódme dziecko na świecie oddycha zatrutym powietrzem

Świat
Co siódme dziecko na świecie oddycha zatrutym powietrzem
Steve Johnson/Flickr.com

Chodzi o powietrze, którego zanieczyszczenie sześciokrotnie przekracza normy WHO - stwierdza specjalny raport, który UNICEF opublikował w poniedziałek, na tydzień przed rozpoczynającą się 7 listopada światową konferencją klimatyczną w Marrakeszu.

Według raportu 300 milionów dzieci na naszym globie, w tym 220 milionów w południowej Azji, jest narażonych na choroby układu oddechowego, upośledzające m.in. rozwój układu krążenia i mózgu dziecka.

 

Dyrektor wykonawczy UNICEF Anthony Lake powiedział w związku z ogłoszeniem dokumentu, że "zanieczyszczenie powietrza jest co roku główną przyczyną zgonów ok. 600 tys. dzieci do piątego roku życia i zagraża milionom innych".

 

Jak zauważył Lake, ,ałe dzieci oddychają szybciej niż dorośli. Ich drogi oddechowe nie są jeszcze całkowicie ukształtowane i są bardziej podatne na choroby spowodowane zanieczyszczeniem powietrza.

 

Najbardziej cierpią najbiedniejsi

 

- Zanieczyszczone powietrze szczególnie szkodzi dzieciom żyjącym w biedzie - podkreśla Nicholas Rees, specjalista UNICEF do spraw klimatu.

 

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stwierdzają, że w 2012 roku zatrute powietrze zabiło 3,7 miliona ludzi, w tym 127 000 dzieci poniżej piątego roku życia. Wśród źródeł zanieczyszczenia wymieniają przede wszystkim tradycyjne elektrownie, pojazdy spalinowe, kurz i produkty spalania śmieci.

 

Ponadto w krajach rozwijających się źródłem zanieczyszczeń, według raportu UNICEF, jest często spalanie węgla i drewna do ogrzewania i celów kuchennych.

 

Raport skierowany do uczestników konferencji w Marrakeszu w Maroku, na której w dniach 7-18 listopada spotkają się przedstawiciele ok. 200 rządów, zaleca przede wszystkim zastępowanie paliw kopalnych czystą energią wiatru i słońca.

 

PAP

pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze