1,2 biliona euro "złych długów" w europejskich bankach

Biznes
1,2 biliona euro "złych długów" w europejskich bankach
pixabay/Philippedelavie/CC0 Public Domain

8 lat po upadku banku Lehman Brothers, co zapoczątkowało globalny kryzys finansowy, europejskie banki wciąż mają 1,2 biliona euro długów, których mogą nie odzyskać i "śmieciowych" papierów wartościowych - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej KPMG. Prawdopodobnie nie pozbędą się ich przez najbliższe dekady.

Według raportu bankom zajmie "raczej dekady niż lata" zredukowanie tych "złych długów", co będzie miało negatywny wpływ na zyski tych instytucji.


Bankom trudno jest rozwiązać ten problem z powodu niskiego wzrostu gospodarczego w Europie. Ich zyskom szkodzą także rosnące wymagania kapitałowe wprowadzane przez instytucje nadzorcze.


- Przywrócenie lepszej dochodowości europejskich banków jest możliwe, ale będzie wymagać to duże ciężkiej pracy - stwierdził ekspert KPMG Marcus Evans.


- Jest jasne, że banki w całej Europie wciąż borykają się z nową dla nich rzeczywistością, w której są niskie lub ujemne stopy procentowe oraz rosnących kosztów nowych regulacji i wymagań dotyczących kapitału - dodał.


Jak policzono w raporcie wartość tych "toksycznych" zobowiązań w bankach w Europie w 2008 roku wynosiła 1,5 proc. całkowitej wartości posiadanego przez nie zadłużenia; w 2013 roku było to już ponad 5 proc.

 

polsatnews.pl

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie