Rosjanie obchodzą dzień pamięci ofiar represji politycznych

Świat
Rosjanie obchodzą dzień pamięci ofiar represji politycznych
PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

30 października przypada w Rosji Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych. Uroczystości upamiętniające ofiary represji w latach stalinowskiego terroru odbyły się w niedzielę w wielu regionach kraju. Uczestnicy tych akcji złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomnikach ofiar represji i w miejscach masowych pochówków.

W Murmańsku organizatorem uroczystości przy pomniku ofiar represji był regionalny oddział opozycyjnej partii Jabłoko. W Nowosybirsku pamięć represjonowanych uczciło około stu osób, wśród nich - dzieci i wnuki represjonowanych. Podobne uroczystości odbyły się w obwodzie irkuckim, w Orenburgu, Archangielsku.

 

Miejsca, gdzie w niedzielę składane są kwiaty i czczona jest pamięć ofiar represji to zespoły memorialne, miejsca, gdzie odbywały się egzekucje, znajdowały więzienia, czy tereny masowych pochówków rozstrzeliwanych.

 

W Butowie rozstrzelano ponad 20 tys. osób

 

W Petersburgu upamiętniono ofiary represji przy Kamieniu Sołowieckim, przywiezionym z Wysp Sołowieckich - archipelagu na Morzu Białym, gdzie w połowie lat 20. XX wieku powstał pierwszy w ZSRR łagier dla więźniów politycznych.

 

W Moskwie akcję "Głos Pamięci" organizowano na dawnym poligonie NKWD w Butowie, głównym miejscu kaźni ofiar wielkich stalinowskich czystek w latach 1937-38. Od sierpnia 1937 roku do października 1938 roku rozstrzelano tam 20 760 osób, w tym około 1000 Polaków.

 

W Butowie kwiaty złożyli w niedzielę pracujący w Moskwie polscy dyplomaci. Dzień wcześniej ambasadorowie Unii Europejskiej w Moskwie, a także Kanady, złożyli kwiaty przy Kamieniu Sołowieckim na Placu Łubiańskim, nieopodal gmachu FSB Rosji. W uroczystości wziął udział ambasador RP Włodzimierz Marciniak.

 

60 mln ofiar

 

Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych obchodzony jest w Rosji od 1991 roku. W ZSRR dzień 30 października opozycja demokratyczna obchodziła jako Dzień Więźnia Politycznego - w 1974 roku ustanowili go sami więźniowie polityczni. Aż do rozpadu imperium radzieckiego organizowali oni w tym dniu strajki głodowe i inne akcje protestacyjne.

 

Łączną liczbę ofiar stalinizmu w ZSRR - od 1917 do 1956 roku - zmarły w 2008 roku pisarz Aleksander Sołżenicyn oszacował na 60 mln osób.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie