Ciała 16 migrantów znaleziono na libijskiej plaży

Świat
Ciała 16 migrantów znaleziono na libijskiej plaży
Flickr/Freedom House/Public Domain

Ofiary zginęły w czasie próby przedostania się do Europy przez Morze Śródziemne - poinformował w niedzielę libijski Czerwony Półksiężyc. Ciała znaleziono na plaży w Zuwarze na zachodzie Libii.

- Nie byliśmy w stanie potwierdzić narodowości ofiar, które najwyraźniej utonęły po przewróceniu się ich łodzi. Żadna z tych osób nie miała przy sobie dokumentów - powiedział rzecznik organizacji Chamis el-Busefi.

 

Przemytnicy ludzi korzystają z chaosu panującego w Libii od rewolty, która obaliła reżim Muammara Kadafiego w 2011 roku. Większość łodzi z migrantami wypływa z zachodniej części kraju; do wybrzeży Włoch dzieli ich ok. 300 kilometrów.

 

3,8 tys. zmarłych na morzu w 2016

 

W czerwcu ma plażach Zuwary znaleziono 117 ciał migrantów, z których 70 proc. stanowiły kobiety. W grupie tej było też kilkoro dzieci.

 

Według Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) od początku roku na Morzu Śródziemnym w czasie przeprawy do Europy śmierć poniosło lub zaginęło co najmniej 3,8 tys. ludzi. To bezprecedensowo wysoki bilans - podkreślił rzecznik UNHCR William Spindler.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie