Zbigniew Boniek ponownie wybrany na prezesa PZPN

Polska
Zbigniew Boniek ponownie wybrany na prezesa PZPN
PAP/Bartłomiej Zborowski
Sekretarz generalny związku Maciej Sawicki i Zbigniew Boniek

Boniek pokonał nieobecnego na głosowaniu Józefa Wojciechowskiego stosunkiem głosów 99 do 16. To druga kadencja na czele związku byłego piłkarza m.in. Juventusu i Romy. Został wyłoniony także zarząd związku.

W głosowaniu wzięło udział 115 ze 118 delegatów.

 

Józefa Wojciechowskiego, właściciela i przewodniczącego rady nadzorczej firmy J.W. Construction Holding S.A. w trakcie głosowania nie było na sali. Była to forma protestu przeciw sposobowi głosowania przy pomocy elektronicznych maszynek.

 

- Przykro mi z powodu tej sytuacji, ale tak w życiu jest, jak czasami się komuś wmawia, że jest dobrym piłkarzem, a on nie umie grać w piłkę - mówił na gorąco, tuż po wyborze, Boniek. - Jest mi przykro, bo uważam pana Wojciechowskiego za fajnego, porządnego człowieka. Miałem z nim kontakt kilka lat temu i uważam, że można byłoby go w polskiej piłce wykorzystać - kontynuował.

 

- Niestety, miał przy sobie ludzi, którzy namawiali go do czegoś, nie zdając sobie absolutnie sprawy albo mając swoje określone cele - zauważył.

 

Szef otwarty na współpracę

 

Boniek podkreślił, że tak jak cztery lata temu zapomina o przeciwnikach i chce wspólnie działać dla dobra polskiego futbolu.

 

- Teraz też tym szesnastu (głosującym przeciw niemu - red ) mówię, że od jutra o tym zapominam i robimy polską piłkę - dodał.

 

60-letni Boniek, były piłkarz, 80-krotny reprezentant kraju, kierował PZPN od 2012 roku. Wcześniej był m.in. wiceprezesem.

 

Nowy zarząd

 

Eugeniusz Nowak, Marek Koźmiński, Andrzej Padewski, Cezary Kulesza i Jan Bednarek zostali wiceprezesami PZPN.


Nowak, szef Kujawsko-Pomorskiego ZPN i krajan Bońka z Bydgoszczy, ponownie został wybrany na wiceprezesa ds. organizacyjno-finansowych. Sprawami zagranicznymi, ale też - co podkreślił prezes PZPN - relacjami z samorządami, będzie się zajmował Andrzej Padewski. Działacz na co dzień kierujący Dolnośląskim ZPN zastąpi w tej roli Marka Koźmińskiego. Były reprezentacyjny piłkarz będzie w nowej kadencji wiceprezesem ds. szkoleniowych.

 

- Mało mówi, dużo robi - scharakteryzował Koźmińskiego Boniek.

 

Za sprawy szkoleniowe odpowiadał dotychczas Roman Kosecki, który jednak postanowił odejść ze związku.

 

- Może Romek szykuje się na coś grubszego za cztery lata... Na razie jednak bardzo mu dziękuję za dobrą współpracę - powiedział nowy-stary sternik piłkarskiej centrali.

 

 

Delegaci pozytywnie zweryfikowali też zgłoszone oficjalnie przed zjazdem kandydatury prezesa Jagiellonii Białystok Cezarego Kuleszy na wiceprezesa związku ds. futbolu profesjonalnego oraz Jana Bednarka - ds. piłkarstwa amatorskiego. Ten ostatni pełnił tę funkcję już w dwóch ostatnich kadencjach.

 

Członkami zarządu z nominacji klubów ekstraklasy został natomiast przedstawiciel Cracovii Jakub Tabisz, a kluby pierwszej ligi będzie reprezentować w tym gremium Martyna Pajączek z Miedzi Legnica.

 

 

polsatnews.pl, PAP

pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze