WWF bije na alarm: do 2020 r. populacja dzikich zwierząt spadnie o 67 proc.
To efekt działalności człowieka, który degraduje i eksploatuje Ziemię na skalę dotąd niespotykaną w historii cywilizacji - twierdzą autorzy raportu WWF Living Planet 2016.
Organizacja, która monitoruje dziką przyrodę od 1970 roku, przekonuje, że w latach 1970-2012 całkowita liczebność populacji kręgowców spadła o 58 proc. Oznacza to, że liczba ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb zmniejszyła się w ciągu 42 lat średnio o połowę.
Do 2020 roku, czyli w ciągu pół wieku od początku badań, Ziemia "może stracić dwie trzecie populacji tych gatunków", czyli właśnie 67 proc.
- Bogactwo przyrody znika na naszych oczach. Dane zawarte w raporcie są alarmujące, bo gatunki zwierząt stanowią ogromną część usług ekosystemowych, od których wszyscy jesteśmy bardzo zależni. Zachodzące zmiany wpływają także na czystość powietrza, jakość wody, ilość pożywienia i tempo zmian klimatu - podsumowuje Jakub Skrzypczyk z Fundacji WWF Polska. - Dlatego tak ważne jest, by działać już teraz i zacząć wdrażać gotowe rozwiązania, które pozwolą nam korzystać z zasobów planety w sposób zrównoważony, szczególnie w obszarze produkcji żywności, energii i przepływów finansowych - dodaje.
Największe zagrożenie - człowiek
Zwierzęta giną z powodu działalności człowieka - to m.in. utrata siedlisk, degradacja i nadmierna eksploatacja przyrody.
Według niektórych ekspertów ludzkość przekroczyła już granicę holocenu, który uważany jest za ostatnią epokę geologiczną, i wkroczyła w nową - nazywaną antropocenem. Ten cechuje się antropocentryzmem, czyli skupieniem na jednym gatunku - człowieku.
Ziemia jest dla nas za mała
Raport podaje, że już teraz rolnictwo zajmuje jedną trzecią całkowitej powierzchni Ziemi i wymaga zużycia prawie 70 proc. zasobów słodkiej wody.
Według danych organizacji Global Footprint Network, do zapewnienia surowców naturalnych i usług ekosystemowych wykorzystywanych przez ludzkość potrzebna jest nam planeta, która miałaby potencjał biologiczny równy temu 1,6 Ziemi.
Oznacza to, że obecnie eksploatujemy Ziemię ponad jej zdolności regeneracyjne.
polsatnews.pl, wwf.pl
Czytaj więcej
Komentarze