Sąd rozpatrzy kolejny pozew zbiorowy frankowiczów

Polska
Sąd rozpatrzy kolejny pozew zbiorowy frankowiczów
Polsat News

Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał w piątek postanowienie o przyjęciu do rozpoznania w postępowaniu grupowym pozwu kredytobiorców frankowych przeciwko BPH S.A .- poinformował pełnomocnik grupy ok. 700 kredytobiorców Mariusz Korpalski. To już drugi przyjęty w tym tygodniu do rozpatrzenia pozew grupowy frankowiczów.

- Takie decyzje sądów powinny być standardem, ale do tej pory sądy odmawiały przyjmowania pozwów grupowych, twierdząc, że każda sprawa jest inna. Dlatego tym się zajęliśmy - powiedział  mec. Korpalski.

 

Bank nie był zainteresowany ugodą

 

Dodał, że pełnomocnicy frankowiczów podejmowali próby rozmów z bankiem BPH przed złożeniem pozwu, ale "bank najwyraźniej uznał, że proces mu się bardziej opłaci".

 

- Nie komentujemy sprawy. W pierwszej kolejności bank zapozna się z pisemnym uzasadnieniem postanowienia sądu - powiedziała menadżer ds. PR banku BPH SA Joanna Nagierska.

 

Głównym akcjonariuszem banku BPH SA z siedzibą w Gdańsku jest grupa kapitałowa GE Money (część korporacji General Electric).

 

Pozew zbiorowy klientów Getin Noble Banku

 

W poniedziałek pozew zbiorowy klientów Getin Noble Banku (ok. 300 osób) w sprawie niedozwolonych klauzul w umowach o kredyty we frankach szwajcarskich przyjął do rozpatrzenia warszawski sąd okręgowy. Odrzucone zostały tylko trzy pozwy indywidualne dotyczące umów kredytowych na działalność gospodarczą.

 

Frankowicze oczekują, że sądy będą potwierdzać, iż klauzule w ich umowach były abuzywne (niedozwolone) co już zapadło w kilku wyrokach sądowych, a także, co z tego wynika - czy np. umowa jest nieważna, a kredyt należy traktować jako złotówkowy.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie