Radni z Podkarpacia nie chcą współpracować z ukraińskim miastem, które czci Banderę

Świat
Radni z Podkarpacia nie chcą współpracować z ukraińskim miastem, które czci Banderę
Flickr.com/thisisbossi/CC BY-SA 2.0

Przedstawiciele rady miejskiej w Nowej Sarzynie rozważają zerwanie partnerstwa z Doliną, miastem w obwodzie iwanofrankiwskim, które nadało honorowe obywatelstwo Stepanowi Banderze, ukraińskiemu nacjonaliście odpowiedzialnemu za zbrodnie na Polakach podczas tzw. rzezi wołyńskiej. Do czasu reakcji Ukraińców współpraca została zawieszona.

Radni wystosowali do swoich ukraińskich odpowiedników oświadczenie.

 

"Nadanie honorowego obywatelstwa Miasta Doliny Stepanowi Banderze, przywódcy jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na ludności polskiej, uznajemy za sprzeczne z duchem Umowy o współpracy partnerskiej między Miastem i Gminą Nowa Sarzyna i Miastem Dolina" - napisali.

 

Jak podkreślili, sprzeczne jest zwłaszcza z preambułą tej umowy, że współpraca miast będzie się opierać o obowiązujące prawo obu stron (...) oraz na zasadach równości, wzajemnego zrozumienia i zaufania" - napisali polscy radni.

 

Oficjalna odpowiedź z Doliny wciąż nie nadeszła. Jeśli jednak Ukraińcy nie podejmą działań zadowalających radnych z Nowej Sarzyny, rada nie wyklucza, że współpraca zostanie zerwana.

 

"Bohater Ukrainy"

 

- Wysłaliśmy list intencyjny, w którym wyrażamy zaniepokojenie tym, że jako bohatera czczą kogoś, o kim wiemy, że był ludobójcą. Będziemy jednak czekać na reakcję i dopiero wtedy postanowimy, czy i jakie dalsze kroki podejmować - powiedział polsatnews.pl Adam Madej z urzędu miasta i gminy Nowa Sarzyna.

 

W 2010 roku prezydent Wiktor Juszczenko specjalnym dekretem nadał Banderze pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy. Wobec sprzeciwu Polski i Rosji dekret został uchylony przez sąd. 

 

Rady miejskie wielu miast Ukrainy nadały i nadają Banderze honorowe obywatelstwo.

 

kresy.pl, polsatnews.pl

pam/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie