Afera Amber Gold: nakłaniali na portalu do składania fałszywych zeznań. Śledztwo przeciwko pracownikom

Polska
Afera Amber Gold: nakłaniali na portalu do składania fałszywych zeznań. Śledztwo przeciwko pracownikom
Polsat News

Gdańska prokuratura wszczęła śledztwo, w którym zbada, czy w grupie użytkowników jednego z portali społecznościowych skupiającej b. pracowników firmy Amber Gold nakłaniano świadków do składania fałszywych zeznań. O wszczęciu śledztwa w tej sprawie poinformowała w czwartek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Tatiana Paszkiewicz.

Wyjaśniła, że postępowanie będzie prowadzone m.in. pod kątem art. 233 § 1.

 

Sprawa ma związek z notatką, jaką w pierwszych dniach września sporządził prokurator uczestniczący w toczącym się przed gdańskim sądem procesie założycieli Amber Gold.

 

Notatka z portalu

 

Notatka mówiła, iż w zeznaniach świadków zeznających na dwóch rozprawach (1 i 2 września), pojawiły się informacje mogące wskazywać na popełnienie przestępstwa nakłaniania świadków do składania fałszywych zeznań. Zdaniem autora notatki do takiego przestępstwa mogło ewentualnie dojść w grupie użytkowników jednego z portali społecznościowych skupiającej byłych pracowników firmy Amber Gold.

 

Notatka trafiła do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku i - decyzją miejscowej Prokuratury Regionalnej - ta właśnie jednostka została wyznaczona do zbadania sprawy.

Paszkiewicz wyjaśniła w czwartek, że decyzja o wszczęciu śledztwa została podjęta po tym, jak prokuratura zapoznała się z protokołem z rozprawy, w czasie której miała pojawić się informacja dotycząca nieformalnej grupy byłych pracowników Amber Gold.

 

- Aby wyjaśnić, czy w grupie tej ktokolwiek nakłaniał do składania fałszywych zeznań, konieczne jest wykonanie czynności, które mogą być przeprowadzone tylko w ramach śledztwa - poinformowała Paszkiewicz.

 

Afera Amber Gold: oszukali 19 tys. klientów

 

Amber Gold - firma powstała na początku 2009 r. - miała inwestować w złoto i inne kruszce, a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. KNF złożyła doniesienie do prokuratury, która po miesiącu odmówiła wszczęcia śledztwa, nie dopatrując się w działalności firmy znamion przestępstwa.

 

13 sierpnia 2012 r. Amber Gold ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Pierwszy zarzut oszustwa znacznej wartości wraz z wnioskiem o areszt wobec szefa Amber Gold Marcina P. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła pod koniec sierpnia 2012 r. Jesienią 2012 r. śledztwo przeniesiono do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, która w czerwcu 2015 r. sporządziła akt oskarżenia ws. Amber Gold.

 

19 tys. klientów piramidy 

 

Według łódzkich śledczych, Marcin P. i jego żona oszukali w latach 2009-12 w ramach tzw. piramidy finansowej w sumie niemal 19 tys. klientów spółki, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł. Marcin P. został oskarżony o cztery przestępstwa, a Katarzyna P. o 10. Grożą im kary do 15 lat więzienia. Proces w tej sprawie toczy się od 21 marca przed gdańskim sądem. Zgodnie z postanowieniem sądu, dziennikarze mogą uczestniczyć w procesie, nie mogą jednak upubliczniać składanych w jego ramach zeznań.

 

Pod koniec lipca powstała sejmowa komisja śledcza, która ma zbadać i ocenić m.in. prawidłowość, legalność i skuteczność działań podejmowanych wobec Amber Gold przez różne instytucje publiczne.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie