Krajowe Biuro Wyborcze rozważa zmianę wyglądu kart do głosowania

Polska
Krajowe Biuro Wyborcze rozważa zmianę wyglądu kart do głosowania
Polsat News

29 listopada podczas konsultacji społecznych KBW chce zapytać ekspertów i wyborców, w tym osoby z niepełnosprawnościami, o najbardziej czytelny wzór karty.

Szefowa KBW Beata Tokaj powiedziała, że uczestnicy konsultacji otrzymają kilka wzorów kart m.in. płachty w różnych formatach, czyli karty z wypisanymi na jednej stronie listami kandydatów wszystkich komitetów wyborczych, oraz broszury. Do płacht i broszur przygotowane będą także nakładki brajlowskie. Dodała, że uczestnicy konsultacji mogą przedstawiać własne propozycje.


Dodatkowo KBW chce sprawdzić, czy instrukcja głosowania, która znajduje się na karcie do głosowania, jest zrozumiała dla wyborców. Szef KBW poinformowała, że w kilku szkołach ponadgimnazjalnych w ramach lekcji uczniowie zostaną poproszeni o rozwiązanie kilkuminutowego testu, który ma to sprawdzić.


Odpowiedź na postulaty organizacji pozarządowych


Tokaj powiedziała, że nie widzi przeszkód, by propozycję wyłonioną w ramach konsultacji, wdrożyć. Podkreśla jednak, że zmiany mogą wymagać nowelizacji Kodeksu wyborczego, a więc decyzji parlamentu. - Nie widzę przeszkód, by zaproponować ustawodawcy zmianę przepisów - powiedziała szefowa Biura.


Zdaniem Tokaj raczej nie ma szans, by ewentualna nowa karta do głosowania obowiązywała już podczas najbliższych wyborów samorządowych w 2018 r. Zaznacza, że nawet, gdyby udało się dość szybko zmienić przepisy, to jest jeszcze kwestia edukacji wyborców i ich zapoznania z nową formą karty do głosowania. - Ale zaraz potem (w 2019 r.) mamy wybory do Parlamentu Europejskiego i do parlamentu - dodała.


Szefowa KBW powiedziała, że konsultacje społeczne są odpowiedzią na postulaty organizacji pozarządowych, w tym Fundacji im. Stefana Batorego.


Płachta zamiast książeczki


Dyskusja o kształcie kart wyborczych ożyła po wyborach samorządowych w 2014 r. Wówczas krytykowano użytą w tych wyborach kartę wyborczą w formie książeczki, która - zdaniem niektórych ekspertów m.in. Fundacji im. Stefana Batorego - przyczyniła się do większej liczby głosów nieważnych. Fundacja uważa, że słuszne są postulaty, by dotychczasową w wyborach samorządowych broszurę zastąpiła np. karta większego formatu, czyli tzw. płachta.


KBW szuka konsultantów


Aby zadeklarować udział w konsultacjach należy zadzwonić pod numer telefonu KBW: 22 695 26 65 w dniach 7-8 listopada w godzinach między 14-15. Odbędą się one 29 listopada; wezmą w nich udział wyborcy z różnych grup wiekowych, z różnym stopniem zaangażowania wyborczego i z różnymi niepełnosprawnościami - zapowiada Magdalena Ciura specjalista ds. komunikacji społecznej w biurze prasowym KBW. W badaniu wezmą także eksperci w zakresie edytorstwa, pragmatyki językowej i dostosowań dla osób z niepełnosprawnościami - dodaje. Grupa ma liczyć ok. 30 osób - poinformowała.


KBW do udziału w konsultacjach zaprasza osoby pełnoletnie, które były uprawnione do udziału w wyborach powszechnych przeprowadzonych w 2015 r.; w szczególności osoby z niepełnosprawnościami.


Zgodnie z Kodeksem wyborczym karta do głosowania jest jedną kartką zadrukowaną jednostronnie. W przypadku, gdy takie wykonanie karty powodowałoby znaczne trudności w posługiwaniu się nią, PKW może zdecydować, że karta będzie miała formę broszury. Wówczas na pierwszej kartce musi znaleźć się informacja o sposobie głosowania, a na drugiej - spis treści karty.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie