Japonia: zmarł książę Mikasa, najstarszy członek rodziny cesarskiej

Świat
Japonia: zmarł książę Mikasa, najstarszy członek rodziny cesarskiej
PAP/EPA/FRANCK ROBICHON/POOL

W wieku 100 lat zmarł w czwartek książę Mikasa, stryj obecnego cesarza Japonii Akihito i dotychczas najstarszy członek rodziny cesarskiej - poinformowała Agencja Dworu Cesarskiego.

Książę Mikasa był młodszym bratem cesarza Hirohito, ojca obecnego cesarza, którego rządy przypadły m. in. na okres II wojny światowej. Zmarły zajmował się pracą naukową, był historykiem specjalizującym się w starożytnej historii Wschodu; wykładał też na uczelniach wyższych.


Obecny cesarz, obecnie 82-letni Akihito, dał niedawno do zrozumienia, że chciałby abdykować. Byłby to krok bez precedensu we współczesnej Japonii, której prawo nie przewiduje obecnie takiej możliwości.


Dziedziczenie tronu przez kobiety


Wśród czterech męskich sukcesorów tronu cesarskiego jest 80-letni brat cesarza oraz jego dwaj synowie, w tym oficjalny następca tronu książę Naruhito. 


W Japonii toczy się od dawna dyskusja na temat możliwości dziedziczenia tronu cesarskiego przez kobiety. Przeciwko temu protestują konserwatyści wskazując, że byłoby to złamanie liczącej 2600 lat tradycji.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie