Berlin nie odda części firmy Osram Chińczykom. Ostrzegły służby specjalne

Biznes
Berlin nie odda części firmy Osram Chińczykom. Ostrzegły służby specjalne
ledvance.com

Rząd Niemiec odmówił chińskiemu konsorcjum zgody na przejęcie Ledvance - wydziału sprzętu oświetleniowego ogólnego zastosowania firmy Osram - poinformował w czwartek tygodnik "WirtschaftsWoche" w wydaniu online, powołując się na źródła finansowe.

Tygodnik przypomina, że Osram zgodził się w tym roku na sprzedanie Ledvance za ponad 400 milionów euro chińskiemu konsorcjum, w skład którego wchodzi firma MLS produkująca sprzęt oświetleniowy.

 

Niemiecki resort gospodarki odmówił skomentowania informacji "WirtschaftsWoche". Rząd Niemiec ma ponownie rozważyć chiński wniosek, co może potrwać„miesiącami”- informuje tygodnik i dodaje, że zapewne opóźni się także realizacja ujawnionego niedawno przez Chińczyków planu przejęcia całej firmy Osram.

 

Na początku tygodnia rząd Niemiec cofnął zgodę na przejęcie przez chińskie przedsiębiorstwo niemieckiej firmy Aixtron, produkującej urządzenia dla przemysłu półprzewodnikowego i zapowiedział ponowne rozpatrzenie tej sprawy. Sekretarz stanu w niemieckim resorcie gospodarki Matthias Machnig powiedział, że rząd "uzyskał nieznane wcześniej informacje związane z bezpieczeństwem" i że "analiza tych informacji doprowadziła do cofnięcia zaświadczenia o braku zastrzeżeń".

 

Zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego

 

W środę gazeta "Handelsblatt" napisała, że powodem cofnięcia przez rząd Niemiec zgody na przejęcie przez chińskie przedsiębiorstwo firmy Aixtron było ostrzeżenie służb specjalnych USA.

 

Zgodnie z niemieckim prawem rząd może zablokować przejęcie firmy tylko w sytuacji, gdy zagraża to bezpieczeństwu energetycznemu, obronności lub stabilności finansowej.

 

Jak pisał na początku tygodnia "Die Welt", chińskie przedsiębiorstwa zapowiedziały zainwestowanie w tym roku w niemieckie firmy rekordowej sumy 11,3 mld euro - osiem razy więcej niż rok wcześniej. Część tych inwestycji już zrealizowano. M.in. chiński producent artykułów gospodarstwa domowego Midea przejął niemiecką firmę Kuka wytwarzającą roboty.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie