Polska awansowała w tegorocznym rankingu "Doing Business"

Biznes
Polska awansowała w tegorocznym rankingu "Doing Business"
Flickr/Radek Kołakowski/CC BY 2.0

Najnowszy raport Bank Światowego dał Polsce 24. miejsce w zestawieniu krajów najbardziej atrakcyjnych dla prowadzenia biznesu. To awans o jedna pozycję w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem.

Awans Polski o jedną pozycję w stosunku do roku ubiegłego możliwy był dzięki wprowadzeniu nowego prawa o dochodzeniu roszczeń i nowelizacji prawa budowlanego.


- Polska konsekwentnie pnie się w górę w zestawieniu "Doing Business" dzięki reformom wprowadzanym przez różne rządy. O postęp w rankingu jest jednak coraz trudniej, ponieważ pozostałe kraje również intensywnie zabiegają o przedsiębiorców i ułatwiają im prowadzenie firm – powiedziała Emilia Skrok z Banku Światowego.


Awans dzięki lepszemu prawu o odzyskiwaniu długów 


Według Banku Światowego do poprawy wyniku Polski w tym roku przyczyniło się obowiązujące od początku 2016 r. prawo restrukturyzacyjne ułatwiające wierzycielom dochodzenie roszczeń, przyspieszające postępowania i dające stronom większy wpływ na przebieg tych postępowań. Nowe prawo restrukturyzacyjne przewiduje powołanie Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości oraz określa zasady wynagrodzenia syndyka.


Na wzór innych krajów ułatwiono też w Polsce proces uzyskiwania pozwoleń na budowę, rezygnując z przymusu dołączania do projektu budowlanego między innymi gwarancji dostawy i warunków przyłączenia mediów.


Nadal są obszary do poprawy


Najnowszy raport, który bierze pod uwagę okres od czerwca 2015 r. do czerwca 2016 r., wskazuje również na szereg obszarów, w których Polska mogłaby poprawić swoje wyniki.


Wśród nich jest płacenie podatków, dochodzenie roszczeń oraz zakładanie spółki. Czynności te zajmują nadal więcej czasu niż w większości innych krajów Unii Europejskiej. Ponadto, większość przedsiębiorców nadal nie korzysta z możliwości szybszej i tańszej rejestracji spółki przez Internet.


- Internetowa rejestracja spółki możliwa jest już od kilku lat, a wciąż zbyt mało przedsiębiorców jest świadomych tej możliwości. Ten przykład pokazuje, że nie wystarczy uchwalenie przepisów, ale potrzebne jest ich skuteczne wdrożenie – podkreśla Maciej Drozd, ekonomista Banku Światowego w Warszawie.


W regionie tylko kraje bałtyckie wyżej w rankingu


W tegorocznej edycji zwyciężyła Nowa Zelandia, wyprzedzając lidera z ostatnich lat, czyli Singapur. Trzecia była Dania.


Polska dobrze wypada na tle innych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej, z którymi konkuruje o zagraniczne oinwestycje. Niżej w rankingu są Czechy (27. miejsce), Słowacja (33.), Rumunia (36.), Bułgaria (39.) oraz Węgry (41.). Wyżej uplasowały się państwa bałtyckie ze świetną lokatą Estonii, która jest na 12. Tuż za nią jest Łotwa (14.) i nieco dalej Litwa (21.).


"Doing Business" to publikowany co roku raport Banku Światowego. Znajduje się w nim opis i porównanie warunków prowadzenia biznesu w 190 krajach świata. Raport analizuje przepisy regulujące działalność firm w zakresie między innymi pozyskiwania pozwoleń, płacenia podatków czy wymiany międzynarodowej.

 

polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie