Neumann: PiS dewastuje TK z uporem godnym lepszej sprawy

Polska
Neumann: PiS dewastuje TK z uporem godnym lepszej sprawy
Polsat News

- Złożony w środę w Sejmie projekt PiS ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK ma zawłaszczyć stanowisko prezesa Trybunału dla przedstawiciela PiS - stwierdził szef klubu PO Sławomir Neumann.

- Wczoraj minął rok od wyborów - w tym czasie mamy szóstą nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, którą Prawo i Sprawiedliwość dewastuje Trybunał z takim uporem godnym lepszej sprawy - powiedział Neumann w Sejmie.

 

- Średnio raz na dwa miesiące mamy ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. To nie jest normalna sytuacja, to jest wyraźne pokazanie przez Prawo i Sprawiedliwość, że ta wojna z Trybunałem jest celowa, planowa i właściwie założona w strategii PiS - dodał szef klubu PO.

 

"Po raz kolejny pewnie będziemy na celowniku instytucji europejskich"

 

Zdaniem Neumanna projekt ma "zawłaszczyć stanowisko prezesa TK dla przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości". - Ma podporządkować, ma dać gwarancję, że wybrany będzie tylko prezes wskazany przez Prawo i Sprawiedliwość. To zła ustawa. Po raz kolejny pewnie będziemy na celowniku instytucji europejskich - powiedział Neumann.

 

- Nasza sytuacja jako Polski się nie poprawi, a wręcz przeciwnie - będziemy dalej w tym pełzającym konflikcie tkwić - zauważył polityk Platformy.

 

Będzie skarga do TK

 

Neumann zapowiedział, że jeśli ustawa autorstwa PiS zostanie uchwalona przez Sejm, wówczas Platforma zaskarży ją do Trybunału Konstytucyjnego jako "niezgodną z zasadami konstytucyjnymi".

 

Na stronach Sejmu zamieszczony został w środę projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym autorstwa posłów PiS. Projekt wprowadza m.in. zasadę, że kadencja prezesa TK trwa 6 lat (dziś sędzia powołany na prezesa jest nim do końca swej kadencji).

 

Reguluje też tryb procedowania przy wyłanianiu przez Zgromadzenie Ogólne TK kandydatów na prezesa Trybunału dla prezydenta RP. Zgodnie z projektem, prezesa powołuje prezydent spośród kandydatów przedstawionych mu przez Zgromadzenie (nie ma określonej liczby kandydatów - dziś jest ich trzech). Zgromadzeniema przedstawiać prezydentowi jako kandydatów wszystkich sędziów, którzy w głosowaniu otrzymali co najmniej 5 głosów.

 

Przygotowanie takiego projektu było zapowiadane od kilku tygodni. Jest to jeden z trzech projektów odnoszących się do TK. Chodzi o projekty: ustawy o statusie sędziów TK, ustawy dotyczącej organizacji i trybu postępowania przed TK oraz przepisów wprowadzających tę ustawę.

 

PAP, polsatnews.pl

ptw/zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie