NATO przymierza się do zmian w strukturze dowodzenia

Świat
NATO przymierza się do zmian w strukturze dowodzenia
PAP/EPA/GEERT VANDEN WIJNGAERT

Ministrowie obrony państw NATO, którzy spotkali się w środę w Brukseli, mają rozpocząć proces przeglądu i zmian w strukturach dowodzenia Sojuszu. Pierwsze wnioski mają być znane do lutego 2017 r.

Ocena struktur dowodzenia i zadań, jakie one wypełniają, została zainicjowana przez przywódców państw NATO na szczycie w Warszawie w lipcu 2016 r. Jak powiedział dziennikarzom pragnący zachować anonimowość dyplomata z kwatery głównej NATO w Brukseli, ministrowie mają w środę rozpocząć ten proces. Wyznaczono już grupę ekspertów, którzy mają pomóc w przeglądzie dowódcom strategicznym, których obecnie w NATO jest dwóch (chodzi o dowódców ds. operacji i ds. transformacji).

 

- Prawdopodobnie pierwsza ocena zostanie dokonana do czasu spotkania ministrów w lutym 2017 r. Wówczas ministrowie zdecydują, jakich zmian należy dokonać - powiedział dyplomata.

 

Niedopasowana struktura dowodzenia

 

Obecna struktura dowodzenia NATO pochodzi z lat 2010-11. Jak podkreślił dyplomata, były to inne czasy, gdy NATO skupiało się na operacjach na całym świecie, reagowaniu kryzysowym i działaniach przeciwpartyzanckich. Struktura dowodzenia jest więc tak skonstruowana, że pozwala w bardzo krótkim czasie rozpoczynać, a następnie prowadzić operacje.

 

Dyplomata, pytany, czy któreś z dowództw NATO może się znaleźć we wschodniej części Sojuszu, odpowiedział, że nie jest to niemożliwe, ale ta kwestia nie jest obecnie na stole.

 

- Proces zmian rozpocznie się od oceny funkcjonalnej. Najpierw dowódcy strategiczni i grupa ekspertów muszą powiedzieć, jakie są wymagania wobec struktury dowodzenia NATO, co powinna ona być w stanie robić, jakie operacje przygotowywać, a potem nimi dowodzić, jakie prowadzić szkolenia i ćwiczenia (...) Dopiero na końcu trzeba będzie ustalić, czy dowództwa mają odpowiednie zasoby, w tym kadrowe, i czy znajdują się we właściwej lokalizacji - powiedział dyplomata.

 

Według niego zgoda co do tego, że strukturę dowodzenia należy zmienić, panuje zarówno w kwaterze głównej NATO, jak i wśród państw członkowskich.

 

Dowództwo NATO

 

NATO ma stałą, zintegrowaną strukturę dowodzenia, w której współpracuje ze sobą personel wojskowy i cywilny ze wszystkich krajów członkowskich. Sojusz ma dwa dowództwa strategiczne: Dowództwo Sił Sojuszniczych ds. Operacji w Mons w Belgii oraz Dowództwo Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji w Norfolk w Stanach Zjednoczonych.

 

Dowództwom strategicznym podległe są dwa Sojusznicze Dowództwa Sił Połączonych, w Brunssum w Holandii oraz w Neapolu we Włoszech, zdolne samodzielnie prowadzić operacje militarne. Dowództwa te na przemian przez rok dowodzą Siłami Odpowiedzi NATO.

 

W strukturze dowodzenia znajdują się także dowództwa sił powietrznych (Ramstein, Niemcy), sił lądowych (Izmir, Turcja), sił morskich (Northwood, Wielka Brytania) i operacji specjalnych (Mons, Belgia).

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie