MON: w 2017 r. pierwsze śmigłowce dla wojsk specjalnych

Polska
MON: w 2017 r. pierwsze śmigłowce dla wojsk specjalnych
mw.mil.pl

MON zakłada, że w roku 2017 r. polskie Siły Zbrojne otrzymają pierwsze śmigłowce przeznaczone do działań wojsk specjalnych oraz misji poszukiwawczo-ratowniczych; obecnie trwają rozmowy z trzema kontrahentami - poinformowała w środę zastępca dyrektora Centrum Operacyjnego MON Beata Perkowska.

Perkowska odczytała oświadczenie resortu w sprawie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych. Podkreślono w nim, że rok 2016 będzie "pierwszy rokiem budżetowym, w którym wydatki na zakup uzbrojenia zrealizowane zostaną w całej zaplanowanej wysokości - 7 mld złotych". Perkowska wyjaśniła, że dane te wynikają z "wielkości podpisanych umów zakupów lub umów znajdujących się w finalizacji".

 

MON przygotowany " do wypełnienia luki po Caracalach"

 

Nawiązała też do zakończonych rozmów dotyczących śmigłowców wielozadaniowych Caracal. - Znany medialnie fakt przewlekania negocjacji offsetowych oraz formułowania przez koncern nieodpowiadających polskim potrzebom obietnic i kwot odnoszących się do offsetów zmusił ministerstwo rozwoju do zakończenia trwającego cztery lata postępowania na zakup śmigłowców wielozadaniowych. Tym niemniej MON przygotowane jest na szybkie podjęcie działań wypełniających groźną dla bezpieczeństwa państwa lukę, jaka mogłaby się w związku z tym pojawić - podkreśliła Perkowska.

 

Warunek: centrum serwisowe w Łodzi

 

Dodała, że trwają wstępne rozmowy z trzema potencjalnymi dostawcami śmigłowców, najpilniej wymaganych przez polskie Siły Zbrojne.

 

- MON zakłada, że w roku 2017 polskie Siły Zbrojne otrzymają pierwsze śmigłowce przeznaczane do działań wojsk specjalnych oraz misji poszukiwawczo-ratowniczych - zaznaczyła.

 

MON zapewnia równocześnie, że rozmowy prowadzone są zgodnie z zasadą przejrzystości i przy równym traktowaniu oferentów. Warunkiem jest utworzenie centrum serwisowego śmigłowców w Łodzi.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie